Opis a charakteristika plazivej jablone, výsadby a starostlivosti o rastliny

Jabloň, nie obyčajná, rastúca nahor, ale plazivá, bola výsledkom viacerých experimentov sibírskych záhradníkov, ktorí sa systematicky snažili pestovať záhradu s vysokou produktivitou stromov. Inými slovami, stanzy sú nízko rastúce jablone vysoké iba pol metra, s umelo vytvorenou korunou, ktorá rozprestiera svoje vetvy vodorovne nad zemou.

Výhody plíživého tvaru

Jablone sú nízke, vysoké iba pol metra, čo im umožňuje chrániť sa v zime. A v sibírskom podnebí je to záruka prežitia rastlín a stabilných výnosov stromov. Už o 3-4 roky môžete získať prvé ovocie. A samotný strom bude prinášať ovocie viac ako štyri desaťročia, ak bude poľnohospodárska technológia správna.

Pre ktoré oblasti sa odporúča pestovanie

Sibírski záhradníci sa zaoberali šľachtením jablone najmä s cieľom úspešne pestovať a niesť ovocné stromy na Sibíri so zimami so silnými mrazmi a snehovými zrážkami.

Špecifickosť pestovania jablčných stoniek v sibírskych podmienkach

Ak je teplomilný strom vysadený vertikálne, odumrie na chlad a majitelia nebudú čakať na jablká. Miestne odrody prežívajú v takýchto podmienkach, nelíšia sa však v dobrej chuti, navyše sú malé.

plazivý jabloň

V sibírskom podnebí je možné pestovať stanzy, keď je koruna stromu čo najbližšie k zemi, takže snehová pokrývka sa stáva skutočnou ochranou pred silnými mrazmi. Majitelia budú môcť čakať na dobrú úrodu len z plíživých odrôd jabloní a ich plody budú veľké a chutné.

Je odroda jabĺk dôležitá?

Stlanz nie je jeden konkrétny stupeň. Toto je názov kultivovaných jabloní, ktorých koruny boli vytvorené určitým spôsobom.

To sa dá urobiť s akoukoľvek odrodou. Čas zrenia pre ne môže byť navyše rôzny. Hlavná vec je vedieť, ako ich správne pestovať.

Pravidlá vykládky

Ak chcete pestovať taký strom, mali by ste poznať osobitné pravidlá poľnohospodárskej technológie. Má vlastné jemnosti na stromoch s plazivou korunou.

plazivý jabloň

Príprava sadenice

Podľa odporúčaní skúsených záhradníkov by sa mali uprednostňovať sadenice pestované osobitne pre túto oblasť. Jabloň na podnose miestneho divého vtáctva bude korene lepšie. A môžete štepiť ktorúkoľvek vybranú odrodu. Vhodná je jednoročná sadenice s vláknitým koreňovým systémom a kmeňom 80 - 100 milimetrov. Jeho korene by mali byť udržiavané vlhké. Zvyčajne sú ponorené do zemitého chatterboxu.

Výber miesta pristátia

Venujte pozornosť tomu, ako je chránená oblasť, ktorú ste zmapovali pre plíživú sadbu jabloní. Mal by byť na kopci, dobre chránený pred prenikavým vetrom a nie bažinatý. Je skvelé, ak sa sneh začína hromadiť okolo stromu a nie je odfúknutý z miesta. Teraz o pôde. Musí byť plodná.

plazivý jabloň

Príprava pôdy a otvoru pre jabloň

Hlboká diera nie je potrebná, pretože korene jablone budú pokryté povrchovou zeminou. 2/3 je otvor vyplnený pôdou zmiešanou s humusom. Zem je pokrytá kužeľom a korene sadenice sú pozdĺž nej pri výsadbe rovnomerne narovnané. Sú pokryté pôdou, ktorá by mala byť zhutnená a naliata do 2-3 vedier vody.

Dátumy a schéma vylodenia

Brúsené bridlice sa vysádzajú na jeseň a na jar.

 1. Začiatok práce v septembri až októbri. S mrazom sú zakorenené stromy naklonené k zemi a upevňujú ich háčikmi. Akýkoľvek ochranný materiál pôjde na úkryt. Prvé jarné dni sú oslobodené od zapínania, čo im umožňuje voľný rast.
 2. Najvýhodnejším obdobím pre výsadbu je skoro jar. Moment je vybraný, zatiaľ čo púčiky ešte nerozkvetli. Po zaliatí rašelinou, humusom a inými improvizovanými materiálmi sa otvory okolo stromu pomelú. A na južnej strane sa na kmeň sadenice aplikuje hromada slamy, aby sa kôra chránila pred spálením.

plazivý jabloň

Ročný plán na vytvorenie stanzy

Sadenice jabloní sa vysádzajú rôznymi spôsobmi:

 • v uhle 40;
 • rovno.

Priamo nad zemou sa rozptýli plazivé jablone. Preto je nesmierne dôležité, aby každý kostný výhonok mal svoj vlastný smer a dostatočné osvetlenie, aby sa ovocné puky lepšie formovali.

Naklíčené výhonky sú zbytočné, a preto sa menia na ovocné a pripínajú sa na 4-5. List. Hneď ako nové výhonky rastú, zovretie by sa malo opakovať.

V zime

Jabloň je chránená materiálom na ochranu. Sneh bude vynikajúcim spôsobom, ako ho chrániť pred sibírskymi mrazy. Ak strom nie je dostatočne zakrytý, bude to musieť urobiť záhradník.

plazivý jabloň

Na jar

Aby sa uvoľnil prevrátený jabloň, zem sa zhrabne z kmeňa. Extra výhonky sú orezané. Nedá sa to urobiť, ale je lepšie ho skrátiť o 1/3 dĺžky ročného rastu. A urobte to v prvých jarných dňoch. To umožní vetve stromu dobre.

Leto

Júl je mesiac, kedy sa začína tvorba koruny a jabloň zohnúť sa.

Na jeseň

Všetky vypestované a predĺžené výhonky sa pritlačia k zemi pomocou háčikov. Kmeň by mal byť uzemnený 8-10 centimetrov, aby sa chráni koreňový golier pred zamrznutím.

plazivý jabloň

Ako sa správne starať

Je čas hovoriť o zložitosti starostlivosti o plazivý jabloň.

Sanitárne prerezávanie a starostlivosť o korunu

Začínajúci záhradník by mal obzvlášť starostlivo študovať, ako pestovať ovocné stromy.

Funkcie prerezávania

Prerezávanie sa zvyčajne vykonáva skoro na jar. Rezné miesta sú pokryté záhradným lakom a odumreté konáre sú odstránené. Ak je rez pílky dostatočne veľký, použite olejovú farbu, červené železo alebo okr. To sa dá urobiť v posledných jarných a prvých letných dňoch. Čím je rana teplejšia, tým skôr sa hoja rana. Sadenice jablone stanza sa nakrájajú na 4 alebo 5 púčikov. V tomto prípade je koruna vytvorená z novo vznikajúcich mladých vetiev, ktoré sú horizontálne fixované háčikmi. Vetvy by sa nemali dotýkať zeme.

plazivý jabloň

ciele

Čo je to prerezávanie? Vďaka zvlášť hustej korune plazivej jablone je to často:

 • strom začína rodiť neskoro;
 • choroby sa vyvíjajú a škodcovia sa rýchlo šíria;
 • jablká sa zmenšujú a chuť sa zhoršuje.

Schéma a podmienky práce

Prerezávanie začína na jar, až kým sa nezačne proces toku miazgy. Profesionálni záhradníci dokážu pestovať jablone aj v zime. Ale ani to neskúšaj. Jesenné prerezávanie je povolené iba po páde listov. A napriek tomu sa oplatí riešiť túto jar, pretože miesto rezu nebude mať čas na liečenie pred začiatkom mrazu.

prerezávanie jabĺk

Načasovanie hnojenia

Jabloň potrebuje kŕmenie. Pri určovaní množstva hnojiva by sa mal brať do úvahy vek stromu a plocha, na ktorej zaberá. Po rozkvetu môžete elitu nakŕmiť zriedením zmesi nitrofánskej soli a humátu sodného vo vode. Je oveľa ľahšie namočiť zelenú trávu pre veľké zelené hnojivo.

Súčasne sa stromy postriekajú močovinou. Potom jabloň dostane požadované prvky cez listy.

V lete by kŕmenie malo obsahovať dusík, fosfor a draslík. Malo by sa priniesť niekoľkokrát, každých pár týždňov. Na jesenné kŕmenie sa používajú látky bohaté na draslík a fosfor. Dusíkové hnojivá sú kontraindikované.

striekanie stromov močovinou

zalievanie

Bridlice sa budú musieť dôkladne zalievať, predtým, ako sa vetvy stromu zdvihli pomocou rekvizít. Od konca augusta by malo byť napojenie obmedzené. Prispieva to k dozrievaniu dreva.

Kontrola zaťaženia

Včasné, vysokokvalitné prerezávanie vytvára silnú kostru. Dáva stromu schopnosť odolávať stresu s veľkými výnosmi, jabloňom poskytuje veľké chutné ovocie bohaté na vitamíny a ďalšie živiny.

štep

Nie sú žiadne rozdiely v očkovacej stanze. Stačí si vybrať tú správnu zásobu. Na jeseň odrežte ročnú stopku a uložte ju do jari. Očkovanie sa uskutočňuje na tvrdej vetve, bez toho, aby sa čakalo na rozkvet pupienkov.

plazivý jabloň

Ošetrenie pôdneho kruhu blízkeho kmeňa kmeňa

Na konci jesene sa odporúča vykopávať pôdu okolo kmeňa. Mulčovanie sa odporúča aj s vrstvou do 5 centimetrov - materiál, ktorý máte po ruke.

Choroby a škodcovia stlanov

Medzi najbežnejšie patria:

 1. Chrasta listov a plodov - zbierajte a spálite choré listy, nastriekajte strom 1% Bordeauxovou tekutinou.
 2. Monilióza - na jeseň ničte napadnuté ovocie a listy, pozbierajte všetky jablká a listy, ktoré zostávajú na strome, a použite Bordeauxov tekutý alebo oxychlorid meďnatý.

Myši predstavujú najväčšiu hrozbu pre jablone. Ale môžete s nimi úspešne bojovať.

choroba jabloní

Ochrana hlodavcov

Najjednoduchší spôsob je jed. Môže byť pridaná do zmesi na bielu vodu, zabalená do plastových fliaš a ponechaná na zemi pri kmeni stromu. Hlodavce nemajú radi štipľavé pachy a silno voňajúca tráva priviazaná na konáre jabĺk by ich mala vystrašiť. Prípadne strom zakryte smrekovými konármi. Každá z týchto metód je pomerne účinná.

očistiť

Tento postup sa vyžaduje pre jabloň na jeseň. Roztok sa pripravuje z vápna, hliny a pasty (svoju úlohu môže zohrávať čerstvý divulín). Aplikáciou riešenia na kmeňové a kostrové vetvy chránite kmeň stromu pred slnkom a všetkými druhmi škodcov, ako sú kukly a vajíčka hmyzu.

vápenný roztok

Regulácia buriny

Hĺbkové kopanie bude vhodné na jeseň. Uvoľnenie a mulčovanie pomôže udržať vlhkosť. Na jar av lete by mala pôda zostať čistá a bez buriny.

Ako sa uchýliť na zimu?

Na pokrytie koruny záhradníci používajú izolačné materiály a to, čo bude po ruke:

 • smrekové konáre;
 • suché lístie;
 • pôda;
 • sneh.

plazivý jabloň

Ihneď ako prídu teplé dni, izolácia musí byť odstránená.

Podnože pre stanzy

V prípade stromov stoniek môže úlohu podnože vykonávať každá odroda. Hlavná vec nie je krehká a odolná.

rozmnožovanie

Stačí vykopať stanzu jabloní tak, aby sa malé malé korene tvorili v mieste, kde sa vetva dotýka zeme.Zvyčajne sa urobí malý rez vo vetve, prehĺbi sa do zeme a zafixuje sa drôtovou sponou. Posypte zemou navrch a zalejte ju niekoľkokrát týždenne. Na jeseň možno odrezať materskú vetvu a koreňovej rastline môže byť pridelené nové miesto. Ďalšou šľachtiteľskou metódou je štepenie.

Rastúce chyby

Ak má kostra nesprávny tvar, musíte ju opraviť. Na tento účel sa pestujúce výhonky naklonia na stranu a doslova sa pripnú k zemi pomocou háčikov.

plazivý jabloň

Príčiny stanza neplodnosti

Pri nákupe stromčekov jabloní buďte zvedaví, keď strom začne rodiť ovocie. Ak ste si vybrali skorú odrodu, počkajte na úrodu po 3-4 rokoch, ak je neskorá - 8.

Bohaté plodenie nemožno očakávať, ak:

 • pristátie je nesprávne;
 • koruna bola vytvorená v rozpore s pravidlami;
 • poľnohospodárske postupy sa nedodržiavali;
 • odroda na Sibíri nerastie.

Spôsoby, ako zachrániť zamrznutý jabloň

Ak si všimnete, že jahňacie mäso trpelo horkými mrazmi, okamžite postupujte.

Hlavné príznaky:

 • malé belavé listy;
 • počas jarného kvitnutia oslabený stav.

Na záchranu stromu je potrebné omladzovacie prerezávanie. V dôsledku toho sa nové drevo objaví veľmi skoro a jabloň obnoví svoje funkcie. Nie je ľahké pestovať taký teplomilný strom ako jabloň na Sibíri. A čakať od jej vznešenej úrody - a ešte viac. Miestni záhradníci sa napriek tomu naučili vyrovnať sa sibírskym podnebím, keď sú zimy obzvlášť chladné a na jar sa často vracajú mrazy. A táto termofilná kultúra poteší Sibírčanov bohatou úrodou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica