Ako bojovať a zbaviť sa vošiek na jabloni, čo ľudovým liekom pomôže a čo liečiť počas kvitnutia

Vošky sa môžu objaviť kdekoľvek. Stačí, keď príde len niekoľko druhov hmyzu - ak je potrebné množstvo potravy, množia sa veľmi rýchlo. V priebehu niekoľkých týždňov bude rastlina takmer napadnutá hmyzom. Preto je dôležité vedieť, ako zaobchádzať s voškami na jabloni. Ak sa nič neurobí, hmyz bude mať na strom negatívny vplyv, čo môže viesť k jeho smrti.

Druhy vošiek

Životný cyklus vošiek jabĺk pozostáva z niekoľkých generácií. Samice kladú vajcia svetlozelenej farby, ktoré postupne menia farbu na čiernu. Zakladatelia bez krídla vychádzajú z vajíčok. Postupne sa vyvinuli na nepohlavné panny, ktoré môžu byť dvoch typov - s krídlami a bez nich. Na konci vegetačného obdobia sa objavia normálne samice znášajúce vajcia a samce. Samice nepotrebujú samčie gamety na kladenie vajíčok, takže sa hmyz rozmnožuje obrovskou rýchlosťou.

Než začnete bojovať vošky, musíte si preštudovať jej odrody. A je ich dosť:

 • Voška zelené jablko. Ide o malý zelenožltý hmyz s dĺžkou tela menej ako 2 mm. Škodca je nebezpečný pre jablone, hrušky, kdoule, jaseň horský, cotoneaster a niektoré ďalšie výsadby. Veľmi rýchlo sa množia, takže môže znížiť výnos stromu. V dôsledku hmyzu sa na plodoch vytvárajú červené škvrny, listy sa vlnia a výhonky sa ohýbajú.
 • Vošiek červeno-žltej. Hmyz je hnedozelený, pokrytý bielymi práškovými vlasmi, má čierne priečne pruhy. Dĺžka tela nepresahuje 1,6 mm. Vošky napadajú listy a plody listov. V tomto prípade je rastlina poškodená všetkými generáciami hmyzu.
 • Voška čierna. Kombinuje niekoľko druhov hmyzu naraz, ktoré majú čiernu, tmavomodrú a zelenohnedú farbu. Živí sa šťavou z mladých listov a ovocia, pretože má špeciálnu proboscis. Z tohto dôvodu môže rastlina zomrieť alebo sa môže znížiť jej výnos.
 • Krvavé. Svoj názov dostala vďaka tomu, že po rozdrvení zostáva na jeho mieste jasne červená škvrna. Hmyz je oválny, jasne oranžový. Vošky sa usadia na mladých výhonkoch, odrezkoch listov a stopkách. V mieste ich rozšírenia sa tvoria hlboké vredy, cez ktoré škodlivé baktérie vstupujú do rastliny. Ak neodstránite vošky krvi, rastlina prestane rodiť ovocie a zomrie za 2-3 roky.

voška na jabloni

Musíte dôkladne preskúmať stromy v záhrade, aby ste si včas všimli škodcov. V opačnom prípade sa výnosy výrazne znížia.

Známky parazita

Nie je ťažké identifikovať vošky na mladom alebo dospelom strome, pretože je sprevádzaná veľmi výraznými príznakmi:

 • Na listoch jabloní sa objavujú červenkasté škvrny, ktoré mierne stúpajú nad listovú čepeľ.
 • Listy sa skrútia, stmavnú a postupne začnú vysychať.
 • Na ich povrchu sa vytvára lepkavá tekutina, ktorá priťahuje mravce.
 • Na mladých výhonkoch, odrezkoch a stopkách existuje veľké množstvo malých druhov hmyzu, ktorých farba sa líši v závislosti od odrody.

Je ľahšie určiť prítomnosť hmyzu na mladých sadeniciach, pretože sú krátkeho vzrastu, takže akékoľvek zmeny budú zreteľné okamžite. Faktom je, že vošky začínajú parazitovať na horných výhonkoch, takže ak je strom vysoký, bude problematické okamžite si to všimnúť.

voška na jabloni

Hmyz sa však postupne stáva malým jedlom, takže zostupuje do nižších úrovní. Ak chcete zistiť škodcov, musíte list rozvinúť a na jeho zadnej strane nájdete veľa lariev.

Kedy začať bojovať

Je potrebné začať ničiť vošky čo najskôr. Odporúča sa to urobiť okamžite po jeho zistení:

 • Počas kvitnutia stromu voška infikuje otváracie puky. Výsledkom bude, že kvety začnú klesať. A to môže viesť k nedostatku úrody. Preto sa odporúča pred kvitnutím vošky zničiť.
 • Ak sa objavil v júni až júli, strom by sa mal okamžite postriekať špeciálnymi zlúčeninami. V opačnom prípade bude hmyz viesť k poklesu plodov.
 • Ak striekate strom počas obdobia dozrievania, jablká sa musia nechať na strome ďalšie 1-2 týždne. Počas tejto doby hmyz zomrie a prostriedky použité na postrek sa odparia.

voška na jabloni

Preto sa odporúča pravidelne kontrolovať prítomnosť stromov na škodcoch. Čím skôr sa vošky zistia, tým menšie škody spôsobia jabloňom.

Biologické metódy toho, čo sa pestuje pod jabloňou z vošiek

Vošky sa môžu objaviť v akejkoľvek záhrade. Ovplyvňuje nielen jablone, ale aj iné ovocné stromy, paradajky, ruže. Na vystrašenie nie je potrebné používať škodlivé chemikálie.

Na ochranu plodiny môžete umiestniť vedľa nej tieto rastliny:

 • Pyretrum. Obsahuje pyretrín, ktorý má ničivý účinok na nervový systém hmyzu. Akonáhle vstúpi do ich tela, spôsobuje ochrnutie. Hmyz umiera, pretože sa nemôže primerane pohybovať a kŕmiť. Niektorí jednotlivci môžu prežiť, ale strácajú svoje reprodukčné funkcie.
 • Lavender. Je to vytrvalá rastlina s príjemnou vôňou a žiarivými fialovými kvetmi. Pestované ako dekoratívne. Obsahuje éterické oleje a silné aromatické zložky. To odpudzuje škodcov.
 • Nechtík lekársky (nechtík). Je to jednoročná rastlina s oranžovými alebo žltými kvetmi. Listy, stonky a kvety majú silnú vôňu, ktorá odpudzuje vošky.
 • Cesnak. Jeho špecifický štipľavý zápach nemá podobu vošiek, takže sa pri ňom neusadzuje.
 • Marigold. Sú to letničky alebo trvalky. Kvety môžu byť čisto žlté alebo pestrofarebné - červenkasto žlté. Odporúča sa však zvoliť odrody nechtíka lekárskeho. Inak na nich môžu začať slimáky, ktoré sa časom môžu dostať na jablone.

voška na jabloni

Takéto rastliny sú veľmi účinné pri odpudzovaní vošiek. Na rozdiel od agresívnych chemikálií sú navyše pre ľudské telo úplne bezpečné.

chemikálie

Použitie insekticídov a pesticídov je najúčinnejšou metódou kontroly vošiek. Škodlivý hmyz uhynie takmer okamžite alebo niekoľko hodín po postreku pesticídmi.

Existuje množstvo chemikálií, ktoré sa dajú použiť proti voškám.

Aby však bolo používanie takýchto liekov pre ľudí účinné a bezpečné, musí sa počas postupu dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Musíte striekať strom za dobrého suchého počasia, nemal by tam byť žiadny vietor. Chemikálie fungujú aj po daždi, ale ak sa nesplavia vodou, účinok sa prejaví rýchlejšie.
 • Je vhodné nosiť masku cez oči a ústa, rukavice. Pracovný odev sa musí odobrať a po nastriekaní musí byť okamžite odstránený a vypraný.
 • Produkt nalejte do fľaše na záhradný sprej. Po zákroku sa musí dôkladne umyť a na prevenciu je lepšie nastriekať zvyšok produktu na susedné stromy. Zabráňte vstupu chemikálií do vodných tokov.
 • Spracovanie sa najlepšie vykonáva skoro na jar pred prestávkou. Vďaka tomu rýchlo prepadnutá voška rýchlo umrie.
 • Musíte striekať nie zhora nadol, ale zdola nahor. Produkt sa dostane na zadnú stranu listu, z ktorého sa nachádzajú škodcovia.
 • Ak sa chemikálie dostanú na ovocie, neodporúča sa ich vytrhávať najmenej 2-3 týždne. Potom bude potrebné ich dôkladne umyť.
 • Počas rozkvetu stromu nestriekajte pesticídy. Vedú k smrti včiel. V dôsledku toho opelenie nenastane a jabloň neprináša.
 • Hotový produkt by sa mal použiť okamžite alebo počas dňa. Nemali by ste ho nabudúce opustiť - jeho účinok sa zníži.
 • Odporúča sa, aby ste si každý rok kúpili nový insekticíd. Faktom je, že vošky si môžu vyvinúť imunitu voči rovnakému pôvodcovi. Preto nezomrie.

voška na jabloni

Tieto jednoduché pravidlá vám umožnia rýchlo a efektívne sa zbaviť škodcov.

nitrofén

Ak s ňou na jar nastriekate záhradu, zachráni stromy pred rôznymi škodcami - voškami, slimákmi, húsenicami a ďalšími. Okrem toho je postrek Nitrofenom vynikajúcou prevenciou chrastavitosti a iných chorôb. Je vo forme hnedej pasty, ktorá sa dobre rozpúšťa vo vode. Na prípravu účinného roztoku je potrebné zriediť 200 g produktu v 10 litroch kvapaliny. Je však zakázané používať liek na zelenú vegetáciu, môže sa používať buď skoro na jar alebo koncom jesene.

Oleocobrite

Obsahuje ropný olej, ktorý pomáha zabíjať škodcov rýchlo. Na dosiahnutie tohto účinku by koncentrácia roztoku mala byť 4%. To znamená, že 400 g produktu sa musí rozpustiť v 10 litroch vody.

Kinmix

Jedná sa o liek kontaktu s črevom. Pomáha chrániť jabloň pred voškami, húsenicami, mravcami a inými škodcami. Po nastriekaní ich výrobok zabije do niekoľkých hodín. Na prípravu roztoku je potrebné zriediť jednu ampulku lieku 10 litrami vody.

Liek Kinmix

iskra

S pomocou tohto nástroja môžete bojovať proti rôznym škodcom. Je vhodný nielen pre záhradnícke plodiny, ale aj pre izbové rastliny. Dostupné vo forme tabliet. Na prípravu roztoku na postrek rozpustite 1 tabletu v 1 litri vody. Potom prefiltrujte a pridajte ďalšie 4 litre kvapaliny. Spracujte jabloň... Opakované rozprašovanie sa odporúča po 2 až 3 týždňoch. Liečivo má črevný kontaktný účinok.

Hmyz zomrie po konzumácii postriekaných listov.

cypermetrín

Dostupné vo forme tabliet alebo vo vode rozpustných roztokov. Obsahuje 8 izomérov účinných proti Lepidoptera a Coleoptera. Rýchlo zničí populácie vošiek. Paralyzuje larvy aj dospelý hmyz. Dlho pretrváva na povrchu listov (do 30 dní), vyznačuje sa odolnosťou voči vysokým teplotám a slnečnému žiareniu.

Cypermetrínové liečivo

Karbofos

Po nastriekaní liek okamžite začne pôsobiť a ničí vošky. V tomto prípade má agent výhodu - jeho účinok netrvá dlho, do 2 týždňov, po ktorom sa začne zrútiť.

Obsahuje malatión, organofosforovú zlúčeninu. Je potrebné zriediť 90 g liečiva v 10 litroch vody.Vytvorí sa emulzia, ktorá sa musí striekať na ovocné stromy.

Decis

Decis je univerzálny liek, ktorý ničí všetky druhy škodlivého hmyzu, ktorý žije na záhradných a izbových rastlinách. Produkt má dobrý kontaktno-črevný účinok, ničí vošky približne 12 hodín po postreku. K dispozícii vo vreckách s hmotnosťou 1 g. Toto množstvo sa musí nariediť v 20 litroch vody a musí sa používať podľa pokynov. Použitie Decis je vynikajúcou prevenciou vošiek - insekticíd chráni jabloň 30 dní po postreku.

liek Decis

Intavir

Intavir je tiež všestranný produkt, ktorý je vhodný na ničenie viac ako 50 druhov hmyzu vrátane vošiek. Aktívnou zložkou liečiva je cypermetrín. Raz v tele hmyzu spôsobuje ochrnutie a smrť. Dostupné vo forme tabliet. Jedna tableta je určená na 10 litrov vody. Na postrek sú vhodné iba čerstvo pripravené roztoky.

Neodporúča sa ich uchovávať dlhšie ako jeden deň, pretože to stratí svoju účinnosť.

karate

Príprava karate je veľmi efektívny prostriedok. K dispozícii vo forme vo vode rozpustnej kvapaliny. Na 10 litrov vody musíte vziať 250 g produktu. Odporúča sa striekať stromy ráno alebo večer v pokojnom počasí. Droga je toxická pre ryby, včely a vtáky. Preto sa musí používať opatrne.

Príprava karate

Používanie ľudových liekov a receptov

Vošky sa môžete zbaviť pomocou ľudových prostriedkov. Pôsobia však pomalšie ako chemikálie. Zvážte najúčinnejšie ľudové lieky.

Popol z dreva

Popol pomáha odstraňovať vošky v žiadnom momente. Na tento účel môžete použiť nasledujúce recepty:

 • 3 kg drevného popola nalejeme 5 litrov vriacej vody. Trvajte na tom, že dva dni, potom pretiahnite a k výslednej infúzii pridajte 3 lyžice. l. tekuté mydlo. Tento produkt použite na striekanie stromov.
 • 1,5 kg popola a 100 g strúhaného mydla sa naleje do 10 litrov studenej vody. Nechajte zmes deň. Potom sa filtruje a používa na ošetrenie stromov postihnutých voškami.
 • Vezmite rovnaké množstvo popola a makhorky. Nalejte vodu a trvajte na tom jeden deň. Potom sa filtruje a používa na určený účel.

Popol z dreva

Popol nepoškodzuje rastliny, ale posilňuje ich imunitu. Je tiež posypaná pôdou, aby sa zvýšila plodnosť. Ak je pôda veľmi kyslá, môže ju postihnúť jabloň, čo znižuje jej imunitu. Preto sa stáva náchylnou na rôzne choroby, rýchlo uhynie na škodcov. Po úprave popola klesá kyslosť pôdy.

mydlo

Pracie mydlo sa používa na boj proti voškám. Obsahuje kyselinu nylonovú, ktorá ničí škodlivý hmyz. Na prípravu mydlového roztoku trite 300 g 75% mydla na hrubé strúhadlo. Výsledné hobliny vylejte 2 litrami teplej vody, dobre premiešajte, kým sa úplne nerozpustí. Nalejte ďalších 8 litrov vody, aby ste vytvorili menej koncentrovaný produkt.

amoniak

Roztok amoniaku sa používa na boj proti voškám. Horí sliznice, čo vedie k ochrnutiu a smrti hmyzu. Potom padajú. Ak na strome zostane malý počet vošiek, môže sa vyžadovať opätovné postrekovanie.

Príprava amoniaku

Na prípravu roztoku pridajte 1 polievkovú lyžicu do 10 litrov vody. l. koncentrovaný amoniak a tekuté mydlo.

cesnak

Z cesnaku si môžete pripraviť niekoľko účinných vošiek:

 • Infúzia cesnaku. Rozdeľte 10 hláv cesnaku na klinčeky, ale nelúpajte ich. Nalejte jeden liter vody a nechajte pôsobiť 3 dni. Potom vypusťte tekutinu a pridajte ďalších 10 litrov vody. Používajte na striekanie dreva.
 • Cesnakové šípky. Musia byť rozmiestnené pod stromom, zviazané s konármi. Majú veľmi výraznú vôňu, takže vošky odlietajú.
 • Cesnakové mydlové roztoky. V mlynčeku na mäso je potrebné rozdrviť 400 g olúpaných strúčikov cesnaku. Pridajte 3 lyžice. l. tekuté mydlo a nalejte 10 litrov vody. Trvajte na tom, 3 dni. Potom kmeň namočte a spracujte vošky.

Infúzia cesnaku.

Malo by sa pamätať na to, že všetky výrobky z cesnaku majú veľmi nepríjemný zápach. Preto sa pri striekaní odporúča nosiť na tvár masku.

sóda

Nalejte 200 g jedlej sódy s 10 litrami vody a striekajte stromy. Do kvapaliny sa môže pridať malé množstvo mydla na zvýšenie účinku. Hmyz sa tak prilepí na listy, po ktorých začnú zomierať pôsobením alkalického roztoku.

Soda môže byť tiež použitá v práškovej forme. Stačí to posypať voškami. Táto metóda je však účinná, ak je málo hmyzu.

lastovičník

Existuje niekoľko spôsobov, ako používať lastovičník:

 • Práškovanie. Vysušenú trávu je potrebné zbierať a pomeliť na prášok. Potom ošetrené miesta ošetrite. Okrem toho môže byť tento prostriedok použitý na profylaxiu počas obdobia kvitnutia - chráni kvety pred škodlivým hmyzom.
 • Používanie zelenej lastovičky. Musí byť vytrhaný a roztrúsený pod stromami. Môžete tiež zviazať lastovičku s vetvičkami jabloní.
 • Infúzia. V prípade masívneho poškodenia vošiek sa vyžaduje postrek. Na prípravu infúzie lastovičiek je potrebné naplniť 1/5 vedra nasekanou trávou. Potom naliať do 5 vriacej vody a nechať pol hodiny. Potom prefiltrujte, pridajte ďalších 5 litrov kvapaliny.

infúzia lastovičky

Hovädzia šťava je pre hmyz jedovatá. Preto, akonáhle vstúpi do tela vošky, dôjde k ochrnutiu všetkých systémov, takže zomrie.

amoniak

Vošky sú citlivé na výpary amoniaku. Preto sa takýto nástroj môže účinne používať na ochranu záhrady pred zamorením škodcami. Na prípravu roztoku zrieďte 50 ml amoniaku 10 litrami vody. Dôkladne premiešajte a pridajte mydlový základ - 50 g tekutého alebo strúhaného pevného mydla. Je potrebné, aby sa vošky lepili na listy, inak odletie a nezomrie. Neodporúča sa striekať pripravený produkt striekacou fľašou, pretože malé kvapky amoniaku sa nemusia dostať až k stromu. V tomto prípade je potrebné naliať roztok z kanvy.

Cibulové šupky

Infúzia šupky z cibule má veľmi zriedkavý zápach. Hmyz ho preto netoleruje a opustí postrekovaný strom. Použitie takého nástroja má zmysel, ak je v záhrade iba 1 jabloň. V opačnom prípade sa voška môže pohybovať z jedného stromu do druhého. Na prípravu infúzie je potrebné naliať 200 g cibuľových šupiek do 10 litrov vody. Trvajte na tom, 5 dní, potom kmene a striekať stromy. Postup zopakujte 2-3 krát v intervaloch 5 dní.

Cibulové šupky

horčica

Hořčica vstúpi do tela hmyzu a spôsobí ich smrť. Môže byť použitý rôznymi spôsobmi:

 • Suchá horčica. Miesta, kde sa vošky hromadí, je potrebné posypať. Látka pôsobí veľmi rýchlo a agresívne, takže hmyz umrie v priebehu niekoľkých hodín.
 • Infúzia. Nalejte 100 g horčice s 10 litrami vody, nechajte deň. Potom pridajte ďalších 10 litrov vody a 30 g pracieho mydla.
 • Riešenie. V 10 litroch vody pridajte 1 polievkovú lyžicu. l. horčica a ocot.

Horčičné zmesi sa musia používať opatrne. Môžu spôsobiť vážne pálenie v očiach.

Tabakový prášok

Ak sa chcete zbaviť vošiek, môžete na svojom pozemku pestovať tabak, kúpiť si cigaretu alebo použiť tabakový prach. Najjednoduchšia je posledná možnosť. Tabakový prach sa predáva v špecializovaných predajniach a aby sa pripravil repelent vošky, musí sa zriediť vodou. Na to nalejte 50 g prachu s 10 litrami vody.

Tabakový prášok

Môže sa tiež uskutočňovať fumigácia. Na tento účel položte tenkú vrstvu slamy vedľa jablone, posypte tabakovým prachom a zapálte. Musíte však dávať pozor na oheň, aby sa nerozšírila na strom.

Iné prostriedky

V procese zabíjania vošiek môžu pomôcť ďalší hmyz. Ak ich chcete prilákať na web, musíte dodržiavať niektoré odporúčania.

Tento hmyz sa živí voškami:

 • Larvy lienky. Je ťažké ich prilákať, ľahšie je kúpiť v kvetinárstvách.Potom ich uvoľnite na jabloň.
 • Brúsený chrobák. Aby ste ju prilákali, je potrebné na záhrade zasadiť plodiny nočného bahna.
 • Pestřenkovitých. Pod stromčekom je potrebné pestovať sedmokrásky, na ktorých sa živí peľ. A ich larvy jedia dospelé vošky a ich larvy.

voška na jabloni

Vtáky môžu tiež pomôcť pri ničení škodcov. Na ich prilákanie je potrebné umiestniť v záhrade vtáky, napájačky, pijáky.

Mechanické metódy boja

Vošky môžete odstrániť aj mechanickými prostriedkami. Takéto metódy sú však menej účinné. Ide o to, že hmyz sa môže vrátiť. Mechanické metódy zahŕňajú:

 • Odstráňte vošky rukami. Je to dosť problematická činnosť, pretože hmyz je veľmi malý. A keď sa ich dotknete, sú ľahko rozdrvené. Z tohto dôvodu sa odporúča nosiť rukavice, aby ste si nešpinili ruky.
 • Vošky umyte tlakom vody. V tomto prípade však nezomrie, takže sa po chvíli môže vrátiť do stromu.
 • Odrežte postihnuté vetvy a spálite. Táto metóda je účinná, iba ak sa práve objavil hmyz a nemal čas naplniť celý strom. A ak odstránite priveľa vetiev, môže to postihnúť jabloň.

prerezávanie jabĺk

Nanešťastie pre týchto škodcov nie sú návnady, pretože sa radi hodia iba na zelené listy. Preto na boj proti nemu musíte použiť jeden z vyššie uvedených prostriedkov.

Prevencia vošiek na jabloňoch

Aby sa predišlo výskytu vošiek v záhrade, je potrebné dodržiavať niekoľko preventívnych opatrení. Často sa privádza do záhrady spolu so sadenicami. Preto sa musia pred nákupom starostlivo skontrolovať. Do pôdy sa odporúča pestovať iba zdravé sadenice.

Z preventívnych dôvodov je potrebné prilákať vtáky na územie. Zabránia objaveniu sa nielen vošiek, ale aj iného škodlivého hmyzu.

Na zabránenie výskytu akýchkoľvek škodcov a chorôb je potrebné záhradu postrekovať skoro na jar. Vošky vošky sú odolné voči nízkym teplotám, takže nezomierajú v zimných mrazoch. Kým sa neobjavia prvé listy, sú v režime dlhodobého spánku. Preto ich v tomto okamihu môžete ľahko zničiť bez poškodenia rastlín. Vošky sú teda hmyzom, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje stav stromu. Aby sa zabránilo jej smrti a znížila úroda, je potrebné zabrániť invázii vošiek a včas ju zničiť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica