Opis a charakteristika odrody jabĺk Zhigulevskoe, postupná výsadba a starostlivosť o ne

Odrody zimných jabĺk sa vzhľadom na trvanie skladovania ovocia hodnotia vyššie ako odrody letné. Jedným z týchto hybridov je odroda jabĺk Zhigulevskoe. Zhigulevskoe sa vyznačuje radom výhod, ktoré priťahujú záhradníci na pestovanie tejto konkrétnej odrody. Starostlivosť o strom je nenáročná a vyznačuje sa hojným plodením od augusta do posledných septembrových dní.

Opis a charakteristika jablone Zhigulevskoe

Predovšetkým pri výbere odrody sa pozornosť venuje takým charakteristikám stromu, ako sú:

 • výška stromu a šírka koruny;
 • Chuť ovocia;
 • koreňový systém;
 • zimná odolnosť;
 • plodné obdobie;
 • Získa sa.


Všetky tieto ukazovatele sa musia dôkladne preštudovať pred nákupom sadenice jabloní Zhigulevskoye.

Výška stromu

Jabloň Zhigulevskoe patrí medzi stredne veľké stromy. Hlavný kmeň dosahuje výšku 3 m. S cieľom regulovať výšku stromu sa každý rok orezáva.

Šírka koruny odrody

Koruna jablone je zaoblená, mierne zahustená. Vetvy sú riedke a rastú nahor. Koruna je priesvitná ku kmeňu. Stromy s mierne zhrubnutou korunou vyžadujú menej času na odchod, pretože aj tie najmenšie vetvy dostávajú slnečné žiarenie kvôli nízkej hustote.

jabloň Zhigulevskoe

Hodnotenie ochutnávky

Jablká tejto odrody sa vyznačujú vysokou chuťou ovocia. Plody sú vďaka svojmu vysokému obsahu tekutín vhodné na výživu v potrave.

Buničina je hrubá, šťavnatá a sladká s príjemnou kyslosťou. Kôra je hustá, tmavo červená so zelenými škvrnami. Buničina je krémová.

Self-plodnosť

Jabloň Zhigulevskoye patrí k samooplodným odrodám, preto je na vzhľad vaječníkov potrebné ďalšie opelenie. Ostatné odrody jabloní sa vysádzajú v záhrade vedľa stromu. Najlepšie opeľovacie odrody zahŕňajú:

 • Anise Gray.
 • Spartak hybrid.
 • Antonovka.

jabloň Zhigulevskoe

Opelenie bude úspešné, ak vzdialenosť medzi stromami nebude väčšia ako 5 m.

Koreňový systém

Oddenok hybridu Zhigulevskoe je dobre vyvinutý, ale nadmernú vlhkosť dobre netoleruje. Z tohto dôvodu sa neodporúča pestovať sadenice v blízkosti akumulácie vody na jar.

Zimná odolnosť

Odolnosť voči zimným mrazom v odrode Zhigulevskoye je priemerná. V zime strom netoleruje konštantné výkyvy teplôt a silné mrazy.

jabloň Zhigulevskoe

Začiatok plodu

Po výsadbe semenáčika na stálom mieste začne jabloň rodiť ovocie v 3-4. Roku po výsadbe. Začiatok plodu závisí od niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria:

 • druh podnože;
 • starostlivosť o jablká;
 • klimatické podmienky.

Čím rýchlejšie začne jabloň prinášať ovocie, tým kratšie je celé ovocie.

výnos

Jabloň Zhigulevskoye sa vyznačuje vysokým výnosom. Z jedného dospelého stromu sa zozbiera až 250 kg ovocia. Ovocie na vysokej úrovni sa vyskytuje ročne. Staré jablone majú prestávky, ale nie viac ako jeden rok.

jabloň Zhigulevskoe

Pravidlá pre výber sadeníc pri nákupe

V prvom rade sa pozornosť venuje koreňovému systému. Korene nesmú byť poškodené alebo suché. Okrem toho by korene nemali byť odkryté. Sadenice sa predávajú buď v pôde alebo v špeciálnych obaloch. Sadenice musia byť očkované a stonka nesmie byť poškodená.

Ako zasadiť strom

Výsadba sadenice jabloní pozostáva z niekoľkých po sebe nasledujúcich etáp, ktoré zaberajú veľa času. Budúci výnos a zdravie jablone skutočne závisí od toho, ako bude výsadba správna.

pestovanie hrozna

Čas nastúpiť na palubu

Jablone sa vysádzajú na jar a na jeseň. Na jar budú mať sadenice čas na zakorenenie pred začiatkom chladného počasia. Výsadbové dátumy závisia od rastúceho regiónu. Jabloň je vysadená od posledných dní apríla do prvých dní mája. Na jeseň sa pestujú jablone začiatkom októbra. Výhodou jesennej výsadby je to, že jabloň si počas zimy zvykne na nové miesto a na jar začína aktívne rásť.

Výber sedadla

Odroda jabloní Zhigulevskoye preferuje pestovanie na otvorených slnečných plochách alebo na miestach s miernym stmavnutím. Neodporúča sa pestovať sadenice v tieni. V tieni rastú zle a výnos klesá.

výsadba jabloní

Prípravok na sadenie

Deň pred vysadením stromu do zeme sa podzemok nasiakne prípravkom „Kornevin“ zriedeným vodou. Používajú sa aj iné stimulátory rastu plodín. Pred výsadbou sa korene ponoria do hliny zriedenej vodou a potom začnú sadiť. Je dôležité si uvedomiť, že podzemok by nemal vyschnúť. Preto sú korene pravidelne navlhčené teplou vodou.

Výsadbový proces

Etapy výsadby sadeníc:

 • Mesiac pred výsadbou jablone sa vykopala diera do zeme. Hĺbka nie menšia ako 80 cm, šírka - najmenej 1 m.
 • Drenáž je usporiadaná na dne vykopaného otvoru.
 • Potom je do stredu jamy tlačený vysoký, silný kolík.
 • Horná pôda sa zmieša so 4 kg hnoja, 1 kg drevného popola a 1 kg nitroammofoska.
 • Časť výsledného hnojiva sa naleje na dno jamy, druhá časť zostane.
 • Jabloň sa umiestni do diery a korene sa jemne narovnajú a potom posypú zeminou.
 • Po zakrytí podzemku pôdou nalejte druhú časť hnojiva a jamu zakryte.
 • Pôda blízko kmeňa je zhutnená a sadenice sú priviazané ku kolíku.

výsadba jabloní

Ak sa v okolí vysadí niekoľko rastlín, vzdialenosť medzi nimi sa ponechá najmenej 2,5 m.

Starostlivosť o stromy

Mnoho záhradníkov zanedbáva údržbu stromov. Mnoho letných obyvateľov sa občas obmedzuje na zalievanie stromov. Okrem toho je dôležité pravidelne hnojiť pôdu, uvoľňovať ju a rezať korunu. Všetky tieto opatrenia zvýšia výnos a odolnosť jablone proti chorobám a hmyzu.

Pravidlá kŕmenia

Na jar sa aplikuje prvý vrchný obväz. Zavádzajú organické látky a minerálne doplnky. Hnojivá sa na pôdu nanášajú minimálne 2 - 4 krát. Ale ak jablone rastú zle, potom sa zvýši množstvo použitých hnojív, ako aj ich frekvencia.

minerálny obväz

Jar

S nástupom jari sa používajú hnojivá bohaté na dusík. Dusík má pozitívny vplyv na rast púčikov a tvorbu vaječníkov. Vhodné sú tieto hnojivá:

 • dusičnan amónny;
 • humus;
 • nitroammophoska;
 • močoviny.

Pôda sa uvoľní a zmieša s hnojivom, potom sa zaleje vodou.

kvet

Počas kvitnutia sa do pôdy zavádza kuracie trus, superfosfát, mulleín alebo síran draselný. Akýkoľvek vrchný obväz sa zriedi teplou vodou a potom sa zalejú stromy. Na jeseň sa pôda hnojí drevným popolom a rašelinou alebo hnojom zmiešaným s pôdou. Niekoľko týždňov pred začiatkom chladného počasia by sa nemalo nanášať vrchné dresingové ošetrenie obsahujúce dusík, pretože dusík aktivuje rast, a na jeseň by sa vrchné dresingy mali zameriavať na prípravu jablone na chladné počasie.

jablkový kvet

Nalievanie ovocia

Pri nalievaní ovocia je tiež dôležité robiť vrchný dresing. Do pôdy sa zavádzajú tieto roztoky:

 • Do valca nalejte 10 vedier teplej vody a pridajte 15 g humátu sodného a 550 g nitrophoska. Potom hnojivá dôkladne premiešajte, aby sa rozpustili vo vode. Na jeden strom sa nalejú 2 až 3 vedrá hnojiva.
 • Naplňte valec teplou vodou a potom rozložte zelenú trávu. Zakryte hlaveň lepiacou fóliou a urobte do nej malú dieru. Po 30 dňoch je hnojivo pripravené a jablká sa k nemu napojia.

Vďaka vrchnému dresingu sú jablká veľké a sladké.

Polievanie

Jablone nepotrebujú veľa vody, s výnimkou mladých sadeníc. Sadenice sa polievajú niekoľkokrát týždenne. Zrelé stromy sa zavlažujú 4krát za sezónu. Prvýkrát po roztavení snehu. Druhýkrát je počas tvorby obličiek. Potom počas plodenia. A naposledy - pred začiatkom chladného počasia.

zalievanie jablone

Tvorba koruny

Na jar sa vykonáva formatívne prerezávanie a odrezávajú sa mladé konáre. Kvôli jeho slabému zahusteniu nepotrebuje jabloň vážne prerezávanie. Na jeseň odrežte suché, zlomené konáre. Na prerezávanie používajte iba ostré nožnice alebo záhradné záhradnícke nožnice. Po rezaní musia byť miesta rezu dezinfikované.

Spracovanie stromov

Stromy sú ošetrené prípravkom „Zdravá záhrada“ proti chrastavitosti a iným hubovým chorobám. S nástupom jesene sa kmene myší ošetria motorovou naftou a valec sa obalí látkou namočenou v motorovej nafte. Na jar sú kmene a konáre bielené vápnovým roztokom alebo špeciálnou záhradnou farbou.

Zber a skladovanie

Zber úrody ihneď potom, ako sa začnú objavovať červené jablká. Nemá zmysel čakať na okamih, kým plody nezpadnú, aby sa nezbierali červivé jablká. Úroda sa uchováva v chladnej miestnosti, kde jasné slnečné svetlo neprenikne, pri teplote najviac + 15 stupňov. Zberaná úroda sa skladuje až do jesene. Jablká však neklamú dlho, preto sa odporúča používať ich čo najskôr.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica