Choroby čučoriedok a ich liečba, metódy ničenia škodcov

Kultúra severných bobúľ je nenáročná a nie náladová. Ak sa dodržiavajú pravidlá výsadby v kyslej pôde, dodržiavajú sa odporúčania týkajúce sa starostlivosti, rastliny rastú silne a hojne prinášajú ovocie. Nedodržanie odporúčaní pre pestovanie sa premení na oslabenie kríka, čoho dôsledkom je výskyt chorôb čučoriedok, poškodenie hmyzím škodcom.

Choroby čučoriedok a ako ich liečiť

Záhradníci v procese intenzívneho pestovania čučoriedok čelia chorobám, ktoré vedú k zmene farby, štruktúry, vysychaniu jednotlivých orgánov alebo k smrti celého kríka. Informácie o druhoch, príznakoch chorôb, metódach boja proti infekciám pomáhajú predchádzať chybám v starostlivosti o plodiny.

Plesňové choroby

Pre zavedenie, vývoj všetkých druhov húb, sú charakteristické tie isté predpoklady:

 • veľké množstvo zrážok;
 • stále teplo;
 • blízkosť podzemnej vody;
 • nedostatok odtokov;
 • zahusťovanie vykládok;
 • mechanické poškodenie stonky, výhonkov, listov;
 • nevhodné kyselino-alkalické pôdne prostredie, minerálne prísady nie sú vyvážené.

Huby sú vizualizované na poškodených povrchoch lepivou látkou alebo plesňou. K infekcii dochádza prostredníctvom susedných chorých rastlín, spóry sú prenášané hmyzom, vetrom a zrážkami. Patogény prezierajú čučoriedkové kríky, v padlých bobuľkách, na zemi.

choroba čučoriedok

Plesňové choroby spôsobujú značné poškodenie kultúry, znižujú produktivitu, menia chuť a arómu bobúľ. Na rozdiel od vírusových infekcií sú plesňové infekcie liečiteľné, ak sa nestratí čas.

Rakovina kmeňa

Keď sa čučoriedka infikuje rakovinou kmeňových kmeňov prostredníctvom koreňového systému, zaznamenajú sa tieto príznaky:

 • vytváranie červených bodkovaných škvŕn na listových doštičkách, ktoré postupne rastú a zlučujú sa;
 • smrť postihnutého lístia;
 • sušenie stoniek po objavení sa na nich tmavohnedých vredov;
 • narušenie metabolických procesov vedúcich k spomaleniu vývoja rastlín, mletia, odlievania bobúľ;

Rakovina kmeňa

Choré čučoriedky sa môžu liečiť ošetrením kultúry tekutinou Bordeaux, Topsin alebo Fundazol, keď sa objavia prvé príznaky, a konsolidovať výsledok po zbere.

Phomopsis

Odrody vysokej čučoriedky sú náchylné na plesňové infekcie. Choroba začína od vrcholov mladých výhonkov, postupne klesá dole a spôsobuje zvädnutie všetkých častí kríka.

Typické znaky:

 • zmeny sa začínajú objavovať hnedé, potom sivé škvrny na konáre s priemerom do 10 mm;
 • po chvíli vredy, hnedé so sivým odtieňom, zreteľne ohraničené okrajom;
 • po 8-12 týždňoch vyschnutie čučoriedok;
 • vrchy vetiev sú zložené.

Choroby čučoriedok a ich liečba, metódy ničenia škodcov

Priaznivé prostredie pre rozvoj húb - nízka vlhkosť - menej ako 60%, vysoké letné teploty. Aby sa zachovali čučoriedky záhradné a aby sa rastliny v okolí udržiavali v bezpečí, odstránené a spálené choré vetvy sa spália. Bush sa postrieka roztokom Topsin, Tridex alebo Fundazol.

Šedá hniloba

Vhodné podmienky pre rast a reprodukciu patogénov plesní sú vysoká vlhkosť, trvalé teplo. Oblasti stonky, výhonky, listové platne sú pokryté sivým alebo hnedým kvetom a páperím, ale choroba je výraznejšia na plodoch.

Najskôr sa vytvoria žlté bodky, ktoré postupne stmavnú a zväčšujú sa. Plody začnú hniť, kríky vysychajú. Ak na plodoch nie je pleseň, zmení sa chuť, plody sa stanú nepožívateľnými. Keď sa počas kvitnutia objaví sivá hniloba, kvetenstvo zhnedne a spadne.

Šedá hniloba

Na ochranu kultúry pred bežným ochorením sa každá jeseň a jar na jar postrieka rastlina fungicídmi medi.

Monilióza plodov

Druhé meno moniliózy je ovocná hniloba. Svislé výhonky a kvety zožltnú, potom sčernia a odumrú. Čučoriedky vyzerajú mrazivo. Ovocie, ktoré nemá čas na dosiahnutie požadovanej veľkosti, spomalí rast, vyschne, rozpadne sa. Na poškodených listoch a bobúľach tvoria plesňové spóry kolónie, čakajú zimné zimy.

Poškodené výhonky, dobrovoľníci zozbieraní zo zeme sa odstránia, na ošetrenie sa používajú fungicídy - Funginex, Topas, Mission.

Physalosporosis

V mesiacoch august - september sú na mladých stonkách čučoriedok viditeľné červené škvrny, ktoré sa nakoniec transformujú na kruhové krúžky. Nakoniec výhonky zomrú. Na jar sa odstránia staré konáre a zanechá niekoľko mladých výhonkov. Odporúča sa kultúru spracovať s tekutinou Bordeaux, Fundazol alebo Topsin dvakrát - na jar a po zbere bobúľ.

Fyzalosporóza čučoriedok

Biela škvrna

Choroba začína objavením viacerých malých hnedých škvŕn na listoch čučoriedok. Zväčšujú sa, sfarbujú bielu farbu a vyznačujú sa hnedým okrajom. Postihnuté oblasti hnijú alebo vysychajú a vytvárajú v listoch otvory. Neskôr sa huby presunú do vetiev, ovocia. Bobule získavajú bylinkovú chuť a sú menšie.

Spóry sa rýchlo vyvíjajú vo vlhkom a teplom počasí, ale dobre znášajú teplo, teploty od 3 ° C. Odporúča sa mulčovať pôdu okolo výsadby, postrekovať Bordeauxovou tekutinou alebo fungicídmi.

Čarodejnícka metla

Charakteristickým príznakom choroby rastlín je rast krátkych červenkastých výhonkov vo forme zväzku alebo nepravidelnej gule v koreňoch huby. Listy na konáre nie sú životaschopné, rýchlo schnú. Vaječník a ovocie sa netvoria. Pri aktívnom raste a rozmnožovaní húb padajú z rastliny kúsky hlienu. Intenzívne výrastky krátkych tenkých výhonkov odstraňujú niektoré živiny a vlhkosť z čučoriedok, utláčajú a vedú k smrti kultúry.

holobika

Odstránenie lézií nevylučuje huby spôsobujúce ochorenie. Liečba kríkov Fundazolom pomáha. S metlou čarodejnice sa ťažko lieči.

Vírusové choroby

Choroby tejto etiológie sú nevyliečiteľné. Rastliny sú úplne odstránené, vytiahnuté zo záhrady, spálené.

Medzi vírusové ochorenia patria:

 1. Mykoplazma alebo trpaslík. Prvé štyri roky sú obdobím latencie. Všetky orgány čučoriedky spomaľujú rast. Listy začnú sčervenať a potom odumrú. Charakteristickým rysom trpaslíka sú pruhy na konáre.
 2. Mosaic. Ochorenie sa vyvíja rýchlo. Kríková čučoriedka za pár mesiacov zomrie. Spočiatku sa rýchlosť rastu výhonkov znižuje, nedochádza k plodeniu. Na listoch sa objavujú žlté mozaiky. Posledným štádiom vývoja choroby je úplné zvädnutie.
 3. Červené prstencové miesto. Od polovice júla sú na listoch kultúry viditeľné červené škvrny, ktoré na okrajoch vystupujú jasnejšie.Neskôr sa formácie zlúčia do jedného celku, list zomrie.

Čarodejnícka metla

Ak čučoriedkové listy sčervenajú, rastliny sa zbavia, aby sa zabránilo kontaminácii susedných kríkov. Opatrenia zamerané na boj proti vektorom vírusov - nematódam, kliešťom pomáhajú predchádzať špineniu.

Škodcovia rastlín a spôsoby ich riešenia

Odhaduje sa, že čučoriedky sú napadnuté 28 druhmi hmyzu, z ktorých viac ako polovica tvoria motýle. Časovo prijaté agrotechnické opatrenia zamerané na ochranu plodiny znižujú riziko zníženia výnosov.

Trojrozmerný plochý červ

Malý motýľ, ktorého veľkosť v rozpätí krídel sotva dosahuje dva centimetre, kladie vajcia na krík. Zelené húsenice, ktoré sa z nich vytvorili, s pásmi sýtejšej farby po stranách a zozadu, požierajú púčiky a púčiky. Neskôr sú listy prepletené pavučinami, ktoré sa začínajú krútiť. Preto meno - listová rolka. Škůdca, ktorý sa nachádza všade, postihuje väčšinu pukov, polovicu lístia na kríku.

čerstvé čučoriedky

Húsenice sa zberajú ručne a odstraňujú sa spolu so zvinutými listami. Na jar, na začiatku toku miazgy, pred pučaním a po kvitnutí čučoriedok sa používajú chemické prípravky Kemifos, Iskra, Decis Profi. Na účely prevencie sa používa profylaktín, a keď sa do vápna pridáva biely boles meďnatý, pridá sa síran meďnatý.

Blue moth

Morská húsenica je žltá s čiernymi pruhmi pozdĺž tela. Na bruchu má dva páry nôh. Aktivujú sa okamžite po vypuknutí kultúry, jedia ich, listy, puky. Po mesiaci zostupuje hmyz na pavučine na zem, kde sa koná oslava. Jeden motýľ môže pod kôru položiť až tristo vajec. Poškodenie viac ako 10% listov je signál na ošetrenie čučoriedok pesticídmi (Lepidocide, Sumition).

čerstvé čučoriedky

Strelec vres

Hmyz je bežný v strednej časti európskej časti. Hnedé chlpaté húsenice s kontrastnými čiernymi a bielymi škvrnami sú aktívne po celé leto. Živí sa listami rastlín. V boji proti vresu lancetovej sú účinné insekticídy Karbofos, Aktara, Fas, Lightning. Odporúča sa striedať chemické prípravky, aby sa vylúčila závislosť.

Preventívne opatrenia

Na zabránenie vzniku plesňových a vírusových infekcií sa vyberajú odrody čučoriedok odolné voči chorobám. Znižuje riziko chorôb, napadnutia škodcami, správnej prípravy pôdy, starostlivosti o plodiny.

čučoriedka

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • kontrola nad kyslosťou pôdy, ak je to potrebné, pridaním organických kyselín do pôdy;
 • výsadba čučoriedok vo voľnom, drenážnom substráte;
 • zabránenie zamokrenia Zeme;
 • jesenné a jarné prerezávanie chorých a zdeformovaných čučoriedkových výhonkov;
 • burina burín;
 • bilancia použitých hnojív;
 • mulčovanie pôdy okolo rastlín a uličiek pomocou kôry alebo pilín;
 • pokrývanie čučoriedkových kríkov na zimu, aby sa vystrašili hlodavce;
 • použitie poťahového materiálu na zabránenie zamrznutia a oslabenia kultúry;
 • fungicídne ošetrenie rastlín skoro na jar, trikrát po objavení listov v intervaloch jedného týždňa, trikrát po zbere plodov a na konci vegetačného obdobia;
 • sanitárne čistenie Zeme od padlých listov, bobúľ, vetiev.

Pred výsadbou čučoriedok sa v plánovanej oblasti skontroluje prítomnosť chrobákov a drôtov. Ak je koncentrácia hmyzu na 1 sq. m presahuje 2 a 7 jednotlivcov, potom takéto miesto nie je vhodné pre čučoriedky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica