Výsadba a starostlivosť o bezinky, opis odrôd, rozmnožovanie a pestovanie

Elderberry je rastlina, ktorá s istotou získava na popularite medzi majiteľmi súkromných pozemkov. Okrasné kríky obratne zapadnú do najbizarnejšej krajiny. Ťažkosti s pestovaním sú zriedkavé, ale je lepšie sa najskôr oboznámiť s vlastnosťami bazy, starostlivosťou a výsadbou, s charakteristikami kríka.

Technický popis zariadenia

Elderberry je nenáročný závod, ktorý sa ľahko prispôsobuje klimatickým podmienkam, ale je lepšie vopred poznať vlastnosti kríka. Pre obyvateľov chladných oblastí je dôležité porozumieť odolnosti a odolnosti voči mrazu.

Odolnosť voči nízkym teplotám a suchu

Krík toleruje pokles teploty, neumiera ani pri 30 stupňoch mrazu. Mladé rastliny budú musieť byť chránené počas zimy, sadenice často zamrznú.

Rastlina sa nebojí sucha, ale je lepšie nekontrolovať životaschopnosť bazy čiernej, v extrémnom horúčave bez vlhkosti Bush stráca svoj dekoratívny účinok. Pri absencii zalievania sa listy skrútia, žltnú, dokonca spadnú.

Imunitná imunita

Bezinky zriedka ochorejú. Ak nezabudnete na preventívne ošetrenie, krík bude rásť a rýchlo sa rozvíjať, kvitnúť bujne a prinášať užitočné ovocie.

čierne bobule

Vonkajšie parametre

Staršie je svieža krík alebo strom. Rastlina sa vyznačuje dlhovekosťou, s náležitou starostlivosťou bude zväčšovať oko až 60 rokov. Vzťahuje sa na čiastočne jedovaté plodiny, listy, mladé výhonky, kôra obsahuje malé množstvo toxínov. Napriek tomu sa rastlinné suroviny v ľudovom liečiteľstve často používajú na prípravu mastí, infúzií.

Veľkosti kríkov

Výška bazy čiernej - do 4 m. Priemer kríkov - do 3 m. Aby ste získali kompaktnú rastlinu, musíte ju pravidelne prerezávať. Niektoré odrody sa nelíšia veľkosťou, výška dospelých kríkov nepresahuje 1 m. Na zdobenie kvetinových záhonov sa používajú zakrpatené odrody, v záhradách sa dajú ľahko nahradiť veľkými vzorkami rastlinného kráľovstva.

Rozvetvenie koreňového systému

Oddenok je dlhý, dosahuje 5 ma má mnoho bočných procesov. Korene prenikajú hlboko do pôdnych vrstiev, takže v extrémnych podmienkach je bezinky schopné nezávisle od seba extrahovať vlhkosť, aby nezomrela. Niektoré korene bežia blízko k povrchu, takže pri uvoľňovaní je lepšie ísť hlboko do zeme.

banda bezinky

Kvitnutie a rodenie

Kvety rastliny sú malé, zozbierané v bielych malých kvetenstvo-štíty. Niektoré odrody majú ružové kvety. Vďaka svojej pretrvávajúcej aróme slúžia bezinky ako vynikajúca medová rastlina, včely sa s vôňou potešia. Škodcom ovocných rastlín sa nepáči vôňa bazalky, takže hmyz sa zriedka usadí aj na okolitých rastlinách. Niektorí záhradníci špeciálne vysádzajú bazy na záhrade na ochranu ovocných stromov a kríkov pred škodcami.

Kvetenstvo sa vyskytuje v poslednom mesiaci jari alebo začiatkom leta. Plodenie sa začína v polovici júla a trvá do augusta. Plodom kríka je lesklý bobule. V závislosti od odrody sa odtieň ovocia mení od fialovej po modrastú čiernu.

Ako vysádzať vonku bezinky

S výsadbou bazy čiernej nebudú žiadne zvláštne ťažkosti, proces sa nelíši od výsadby okrasných kríkov. Hlavná vec je dodržať termíny, kúpiť kvalitné sadenice, pripraviť pôdu. Bude užitočné vybrať si pre rastlinu príjemné miesto. Mali by ste sa postarať o slnečnú oblasť bez prístupu k prievanu, nárazy vetra môžu poškodiť vetvy kríka.

ovocné bobule

Dátumy vylodenia

Je lepšie zasadiť bezinky na jar, skôr ako sa šťava začne pohybovať. Počkajte, kým mráz úplne nezmizne, teplotné skoky môžu poškodiť mladé rastliny. Ak nebolo možné uhádnuť načasovanie, je lepšie pokryť kríky agrotextíliou v noci. V teplých oblastiach sa odporúča tento postup na jeseň, pred začiatkom chladného počasia, budú mať kríky čas zakoreniť a pripraviť sa na mrazy. Je nevyhnutné používať prístrešok, mladé rastliny môžu zomrieť aj pri miernom poklese teploty.

Priaznivé okolie

Nezadávajte kríky blízko stromov so sviežou korunou, nedostatok svetla ovplyvňuje stav bazy, rastlina stráca svoj dekoratívny účinok. Je dôležité pestovať pestované druhy v slnečných oblastiach, vzory na listoch v tieni rýchlo zmiznú.

Pri skupinových výsadbách vyzerá baza krásne. Na pestovanie sa odporúča používať rôzne odrody - pestré, biele, červené. Nezabudnite sa najprv zoznámiť s charakteristikami, je lepšie kombinovať rastliny nielen vo vzhľade, ale aj v priemere koruny, veľkosti dospelej rastliny.

zelený ker

Neodporúča sa pestovať blízke rastliny a vysoké odrody - obri určite zničia ich menšie náprotivky.

Vhodné rozmery pôdy a dier

Elderberry dáva prednosť ľahkým výživným pôdam. Ak je pôda na mieste chudobná, odporúča sa pripraviť si zmes sami. Zmiešať:

 • rašelina;
 • záhradná pôda;
 • piesok (hrubý, rieka);
 • záhradný pozemok.

Je lepšie nepoužiť kompost, ale dať silnú vrstvu ako mulč.

Korene sadenice majú malý priemer, takže veľkosť otvoru nepresahuje 50 x 50 cm.

hrable v zemi

Technológia starostlivosti o sadenie a sadenie

Pred výsadbou sa odporúča namočiť korene sadenice. Použite stimulačný roztok alebo ílovú kašu (400 g ílu na vedro vody).

Pri výsadbe sa uistite, že sa korene nezlomia, vyrovnajte procesy. Jemne posypte pôdou, po každej časti zeme jemne pretrepte semenáčik, ktorý vyplní všetky medzery medzi procesmi. Nezabudnite sledovať koreňový golier. Nemalo by ísť hlboko do zeme ani príliš vysoko nad zemou. Ideálne, ak je koreňový golier zarovnaný s pôdou.

Ihneď nalejte vodu - na krík stačí 10 litrov kvapaliny. Nasaďte mulčovú vrstvu.Po výsadbe bazy čiernej je starostlivosť jednoduchá - zalievanie každé 2-4 dni. Ak je počasie príliš horúce, pôdu navlhčite každý deň.

kvapká diera

Čo potrebujete pre dobrý rast a produktivitu

V závislosti od pestovateľských podmienok bude krava potešiť úrodu do 2 až 3 rokov po výsadbe. Hlavné požiadavky:

 • pravidelné zavlažovanie;
 • zavádzanie výživových zmesí;
 • uvoľnenie povrchu pôdy;
 • prístrešok na zimu (v príliš chladných oblastiach);
 • hubenie škodcov;
 • preventívne liečby.

Ďalšou požiadavkou je pravidelné prerezávanie, inak bude krík vyzerať nedbalý a stratí svoj dekoratívny efekt.

biely kvet

Pravidelnosť zavlažovania

Odporúča sa zalievať bezinky často, najmä v lete. Pravidelnosť zavlažovania závisí od počasia. Ak je príliš horúca, zavlažujte pôdu 3-5 krát týždenne. Použite teplú vodu, ktorá zostala niekoľko hodín na priamom slnečnom svetle. Zalievanie z hadice sa neodporúča, existuje riziko, že na listoch sa objavia škaredé škvrny.

Polievanie by sa malo zastaviť v polovici jesene, kríky by sa mali pripraviť na prezimovanie. Rozmrazovanie pôdy pred mrazom povedie k zamrznutiu koreňového systému. Mráz nespôsobí veľa škôd, najmä nenáročným odrodám. Budú rýchlo rásť s nástupom tepla a rýchlo budú rásť nové korene. Jemnejšie druhy sa nezotavujú dobre a niektoré môžu uhynúť celkom.

kríkové zavlažovanie

oplodnenie

Na kŕmenie používajte komplexné hnojivá. Nepreháňajte to zavedením výživných látok, stačí jedno kŕmenie mesačne. Ak bol kompost použitý na mulčovanie, hnojivá môžu byť opustené, užitočné prvky prenikajú do pôdy vodou.

Niektorí záhradníci používajú domáce obliekanie - infúziu kompostu alebo humusu. Je lepšie nezneužívať organickú hmotu - stačí dve alebo tri hnojenia za sezónu.

Pôdu je nutné vopred zalievať hojne, aby nedošlo k spáleniu koreňov prechádzajúcich blízko povrchu.

výber hnojiva

Formatívne prerezávanie

Prerezávanie sa najlepšie vykonáva skoro na jar, aj keď staršie kríky sa najlepšie formujú na jeseň. Zvyčajne sa odstránia mrazené, suché vetrom rozvetvené konáre. Elderberry sa môže zmeniť na štandardný strom, opustiť hlavný kmeň a pravidelne orezávať bočné výhonky na spodku rastliny.

Kontrola škodcov a prevencia chorôb

Často nie je potrebné bojovať proti hmyzu, škodcovia sa zdráhajú okupovať rastlinu. Vošky sa najčastejšie usadzujú na bezu, na ktoré sa odporúča použiť infúziu popola:

 1. Navarte 5 litrov vody
 2. Nalejte popol z dreva (500 g) vriacou vodou.
 3. Trvajte na tom, že nádoba je 5 - 8 hodín a pevne ju uzavrite.
 4. Kmeň, spracovať puzdro.

Aby ste sa zbavili hmyzu, budete potrebovať až 3 ošetrenia. Aby sa zabránilo opakovanej infekcii škodcami, použite infúziu na profylaxiu najmenej raz mesačne.

roztok popola

Ak je rastlina infikovaná starým roztočom alebo muškou, budete sa musieť uchýliť k používaniu chemikálií. Odporúča sa vykonať liečbu „Fufanonom“. Zvyčajne po prvom zavlažovaní listov hmyz zmizne, ale je lepšie znovu aplikovať roztok po týždni - to zaistí, že škodcovia po chvíli nezaberajú kríky.

Bezinky zriedka ochorejú, je však lepšie riskovať ju a vykonávať preventívne ošetrenie síranom medi každú jar. Niektorí záhradníci používajú tekutinu Bordeaux, ktorá je rovnako účinná pri prevencii chorôb.

Ako množiť kríky bez bazy

Bushova propagácia sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi - semenami, odrezkami a delením rastlín. Niektorí záhradníci používajú vrstvenie, bezinky rýchlo zakorenia a rastú.

záhradné korene

Semená doma

Množenie osiva je pomerne nepopulárna metóda, pretože nebude možné zachovať všetky materské vlastnosti odrody. Pestovanie mladých rastlín je jednoduché:

 1. Zbierajte semená na jeseň.
 2. Sadivový materiál trochu vysušte.
 3. Semená zasejte priamo na záhradné lôžko (nezabudnite posypať vrstvou pôdy 2-4 cm).
 4. Zakryte tenkou vrstvou kompostu.

Na jar vyberte kompost ihneď po zahriatí. Klíčky sa objavia pomerne rýchlo. Starostlivosť o mladé rastliny je jednoduchá - zalievanie a pravidelné uvoľňovanie pôdy. Transplantácia na trvalé miesto po roku.

výstrižky

Pre odrezky vyberajte iba zelené jednoročné výhonky. Uistite sa, že na každej vetve sú najmenej 2 internody. Je lepšie zakoreniť odrezky priamo do zeme (použite zmes rašeliny, piesku). Zostavte skleník vyrobený z polyetylénu alebo skla. Sledujte obsah vlhkosti v substráte, pravidelne navlhčujte.

šálka rastlín

Ak sa množenie uskutočňuje lignifikovanými odrezkami, je lepšie nechať ich v chladnom suteréne až do jari. S nástupom tepla sa rastlina okamžite umiestni na lôžka a predtým sa pripraví výživný substrát. Je ľahké sa starať o odrezky - na vodu, odstraňovať burinu, uvoľňovať pôdu.

Šľachtiteľská metóda

Po objavení listov sa môžu bezinky rozmnožovať vrstvením. Vyberte si niekoľko zdravých výhonkov, pripravte plytké drážky, rozložte vetvy kríka. Uistite sa, že je pripevnený pomocou drôtu. Posypte jednu z internódií pôdou a pravidelne navlhčite. Korene sa objavia v polovici leta.

Neponáhľajte sa s transplantáciou - v nasledujúcom roku je lepšie oddeliť mladú rastlinu od matky.

vrstvenie stoniek

Delenie puzdra

Pri presádzaní dospelých rastlín sa odporúča rozdelenie. Rozdeľte bezinky na niekoľko divízií, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene a konáre. To nebude fungovať vašimi rukami, je lepšie používať ostrú lopatu. Každá z častí musí byť trochu vysušená a potom umiestnená na trvalé miesto.

Štepenie bezinky

Moruša je zriedkavo štepená, a to napriek jej vytrvalosti, rastlina takéto postupy netoleruje dobre. Odporúča sa kríženie rôznych odrôd, aby sa zlepšil ovocný alebo dekoratívny efekt.

Na čo môžete zaočkovať

Na zníženie rizika úmrtia rastlín sa štepenie najlepšie robí na štandardných rastlinách. Bežne používané trpasličí trpasličí alebo plačové odrody. Môžete experimentovať s inými druhmi, ale iba so skúsenosťami, inak bude pokus o získanie novej rastliny neúspešný.

zastrihávanie nožníc

Technológia a pracovné podmienky

Je lepšie vakcinovať na jar alebo začiatkom jesene. Vrch je odrezaný od štandardného stromu, pod kôru je vložených niekoľko odrezkov (nezabudnite rezať pod ostrým uhlom). Spoje opatrne prikryte rozstupom, zabalte fóliou alebo elektrickou páskou. Nechajte pôsobiť niekoľko mesiacov.

Starostlivosť o strom po zákroku

Starať sa o vrúbľovaný strom je ľahké - zalievanie a uvoľnenie pôdy. Počas prvého roku po očkovaní sa nekrmte. Až potom, čo baza aktívne rastie, naneste zložité hnojivá.

remeselný strom

Populárne odrody

Napriek rozľahlosti rodiny sa na súkromných pozemkoch pestuje iba niekoľko druhov bazy čiernej. Pred zakúpením sadenice je lepšie sa oboznámiť s vlastnosťami každej odrody.

Červené bezinky

Charakteristickým rysom odrôd je nepožívateľné ovocie. Najobľúbenejšie druhy sú Nana, Purpurea, Flavescens. Kríky sa zvyčajne vysádzajú iba na dekoratívne účely. Dobre tolerujú prerezávanie, ľahko majú požadovaný tvar. Dokážu dobre odolávať nepriaznivým podmienkam (sucho, silné mrazy).

čierna

Najväčší počet druhov je čierny baza čierna. Zvyčajne sa pestujú tieto odrody, ak chcete získať úrodu, plody sú sladké, chutné, voňavé.

nejedlé ovocie

Najpopulárnejšie typy:

 • Čierna kráska. Považuje sa za jednu z najkrajších odrôd. Ružovými kvetmi zozbieranými v sviežom kvetenstve, fialovým lístím sú charakteristické znaky tohto druhu. Bobule sú čierne a fialové, používajú sa na výrobu dezertov, konzerv.
 • Čierna čipka. Rozmanité listy sú vlastnosťou odrody.Od jari má listy smaragdový odtieň, do konca leta je takmer čierna. Kvety sú ružovej farby a majú vynikajúcu vôňu citrónu. Bobule sú chutné.
 • Aurea. Charakteristickým rysom tejto odrody bezinky - žlté listy, ktoré sa môžu meniť v závislosti od množstva slnečného žiarenia, sú v tieni tmavšie, takmer oranžové.
 • Laciniata. Listy odrody pripomínajú dubové lístie - prelamované, krásne tvarované. Kvet je biely, nie príliš sofistikovaný, ale vyzerá veľmi krásne na pozadí smaragdového lístia. Plody sa zvyčajne pestujú na dekoratívne účely, sú malé a nie príliš šťavnaté, preto sa používajú iba na konzerváciu.
 • Madonna. Luxusné pestré bezinky so zelenými listami, ktoré majú žltú žltú hranicu. Kvety sú zlaté, zhromaždené vo veľkých kvetenstvo. Plody sú malé, často sa používajú na spracovanie. Odroda sa obáva silných mrazov, hoci po zamrznutí sa rýchlo zotavuje.
 • Čipky. Odroda má krásne listy, silne členité, v priebehu sezóny menia farbu. Na jar je ker tmavo zelená, ale pred pádom sa vychvaľuje s čiernymi a fialovými listami. Tradičný odtieň kvetín je svetloružový. Plody sú dosť veľké, čierne, jedlé.
 • Eva. Má šíriacu sa korunu, odtieň listov je tmavo fialový. Listy majú vynikajúci tvar prelamovaných. Kvetenstvo je ružové, až do priemeru 20 cm. Plody sú veľké. Rastlina dobre znáša prerezávanie, sucho, nízke teploty.

Pred nákupom sadenice je lepšie zistiť, ako rastlina toleruje nepriaznivé podmienky, niektoré druhy sa necítia dobre v chladných oblastiach.

ker ružová

žltá

Existuje niekoľko druhov bezinky, ktoré sa líšia v špeciálnom odtieni listov - žlté. Jedným z najpopulárnejších medzi záhradníkmi je Aurea variegata. Krík sa môže pochváliť pestrofarebným zlatým lístím. Ak pestujete túto odrodu na slnečnom mieste, je ľahké, aby boli odtiene jasnejšie a atraktívnejšie.

Ďalším žltkastým bazarom je Luteovariegata. Od jari sa na kríkoch kvitnú žlté listy s bohatým odtieňom, ktoré cez leto slabnú a získajú svetlú, takmer bielu farbu. Kvetenstvo je ružové, skôr veľké. Ovocie dozrievajú koncom leta. Bobule sú malé, vhodné na použitie pri varení.

odtiene listov

biely

Ďalšou zvedavosťou odrôd bezinky je biela Argentína. Listy sú takmer biele, s niekoľkými zelenými škvrnami na povrchu každého z nich. Ak zasadíte krík na slnečnom mieste, zeleň takmer zmizne. Odroda vyzerá veľmi atraktívne medzi zelenými kríkmi, niektorí majitelia súkromných pozemkov pestujú odrodu v kvetinových záhonoch. Kvety odrody sú biele, preto medzi listami neviditeľné. Plody sú čierne, nie príliš veľké.

Elderberry je rastlina, ktorá dokáže ozdobiť akúkoľvek oblasť. Dekoratívne kríky vyzerajú atraktívne na pozadí zelených stromov. Ak sa vyhnete chybám, bude ľahké pestovať ozdobné záhradné dekorácie, ktoré si nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Hlavná vec je poskytnúť kríkom všetko, čo potrebujú, pozorovať zalievanie, nanášať vrchné obväzy a predchádzať škodám spôsobeným škodcami alebo chorobami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica