Opis a charakteristika čučoriedkových odrôd, pravidlá výsadby a starostlivosti

Čučoriedky odrody Reka svojou farbou, hladkými dozrievajúcimi vlnami, veľkým množstvom šťavnatých bobúľ, v ktorých je voda, sa skutočne podobajú rieke. Toto je jedna z moderných odrôd, ktoré rýchlo priberajú na váhe a majú vysoký výnos. Záhradníci už ocenili čučoriedky a amatéri by im mali venovať osobitnú pozornosť, pretože sú vhodné na pestovanie v strednej zóne našej krajiny.

História vzniku odrody Blue River

Odroda Reka začala svoju históriu na Novom Zélande a bola oficiálne zaregistrovaná v roku 1989 a stala sa sebestačnou plodinou. Má niekoľko „rodičov“: Blueberry River bola získaná krížením odrôd Bluecrop, Erliblu a Ashworth.


Nová odroda kombinuje najlepšie rodičovské vlastnosti:

 • vynikajúca produktivita;
 • vynikajúca kvalita a chuť ovocia;
 • rýchly rast a zisk zelenej hmoty.

Riečne čučoriedky sú v Kanade a USA mimoriadne populárne a naša krajina stále vyvíja novú odrodu. Je vhodný pre farmy, pretože sa dá mechanicky vyčistiť. Súkromné ​​záhrady tiež pridávajú do svojej zbierky bobúľ nové rastliny.

Pre vašu informáciu: Niekoľko odrôd Nového Zélandu (Nuru, Puru, Reka) má licenciu na zabránenie neoprávnenej reprodukcie. Pestovatelia ich môžu kúpiť na základe zmluvy, ale distribúcia odrody je zakázaná.

skoré čučoriedky

Všetky výhody a nevýhody čučoriedok

Odroda Reka je umiestnená už na začiatku: v južných oblastiach začína prinášať ovocie v júni a v stredných zemepisných šírkach ju možno pripísať polovici sezóny, pretože prvá úroda sa vyskytuje na konci júla. Studená jar môže plodinu posunúť o ďalšie 2 týždne.

Nepochybné výhody odrody:

 • sladké ovocie s jemnou kyslou tónom;
 • hodnotenie chuti s vysokou chuťou;
 • veľké a stredne veľké bobule;
 • ich hustá konzistencia;
 • silná imunita: dobre sa prispôsobuje a má malú chorobu;
 • dekoratívny vzhľad;
 • vysoká odolnosť voči mrazu (do -35 ° C).

Rieka je jednou z najrýchlejšie rastúcich odrôd, ktoré sa dobre prispôsobia každej klíme. Je ideálny pre Rusko so studenými zimami, kontinentálnym podnebím a zlou pôdou.

čučoriedková vetva

Medzi nevýhody patrí:

 • periodické prerezávanie;
 • dlhá doba kvitnutia;
 • predĺžené obdobie plodenia;
 • vysoké požiadavky na pôdu;
 • strach z prievanu a studeného vetra.

Tip: Aby sa zachovala veľkosť bobúľ, časť ovocných vaječníkov by sa mala odstrániť z druhého roku plodenia. Bez tohto postupu bude úroda veľká, ale bobule sú malé.

Opis a vlastnosti odrodovej čučoriedky

Čučoriedky sú rozvetvené polokríky a odroda Reka je vysoká a dosahuje 2 m. Stonka, keď rastie, sa rýchlo zakryje drevom a je odolná voči polievaniu.

čučoriedkový ker

Bush a rozmanitosť koreňového systému

Krík riečnych čučoriedok sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • veľkosť objemovej koruny;
 • postaviť kostrové vetvy;
 • rozvetvené početné výhonky;
 • rýchly rast a formovanie;
 • početné podlhovasté a lesklé listy až do priemeru 3 cm;
 • vláknitý koreňový systém bez koreňových chĺpkov.

Celková životnosť kríka je 100 rokov, v kultúre môže prinášať ovocie až 60 rokov.

Kvitnúce a ovocné čučoriedky

Plodenie začína vo veku 3 až 4 rokov, potom sa na rastline objavia zvonkovité, bielo-ružové kvety. Na konáre sa tvoria racemózové kvetenstvo s 5 zubami, ktoré kývajú kvetmi. Na jednej strane sa vytvára až 12 - 20 plodov. Krížové opelenie je typické pre čučoriedky, preto by sa v blízkosti tohto kvetu mali nachádzať kríky v rovnakom čase ako „modré hrozno“.

ovocné čučoriedky

Bobule dozrievajú v druhej polovici júla a vyznačujú sa:

 • tmavomodrá s voskovým povlakom;
 • veľkosť ovocia do 1,5 cm a hmotnosť do 2 g;
 • hustá a elastická konzistencia;
 • sladká a kyslá chuť s prímesou ovocných tónov;
 • príjemná aróma bobúľ;
 • dobrá udržiavacia kvalita a prepravovateľnosť.

Najväčšia úroda a najväčšie ovocie sa vytvárajú pri 3-4 úrodách za sezónu. Bobule dobre priliehajú ku kríkom a nerozpadnú sa ani na jeseň, keď lístie zčervená a letí okolo. Výťažok z jedného kríka je 5-10 kg, čo závisí od klimatických podmienok a dodržiavania poľnohospodárskych postupov. Doma, čučoriedky dávajú až 10 kg, a u nás - asi 5 kg.

Poznámka: Odroda Reka sa odporúča pre farmy z dôvodu možnosti mechanického zberu, dobrej udržiavacej kvality a možnosti prepravy bobúľ na veľké vzdialenosti.

Zber a použitie bobúľ

Na veľkých plantážach vyžaduje manuálny zber ľudské zdroje. Zber bobúľ sa vykonáva v niekoľkých etapách a musí byť neustále zapojená pracovná sila. Moderným prístupom je použitie kombinácií.

zber čučoriedok

Sú vyrábané agregáty rôznych značiek, ale princíp činnosti je rovnaký pre všetkých: trepačka v dôsledku vibrácií robí kruhové pohyby a rozpadnuté bobule spadajú do špeciálneho bunkra. Na malých záhradných pozemkoch sa čučoriedky zbierajú ručne v etapách: niekoľkokrát za sezónu, pretože bobule dozrievajú postupne.

Čučoriedky sú vitamínový a minerálny kokteil a konzumujú sa najlepšie čerstvé. Všetky druhy sladkých prípravkov nie sú o nič menej chutné, ale nie také užitočné: džemy, želé, zaváraniny, zákusky. Bobule sa používajú na výrobu domáceho vína. Sú ozdobou cukrárenských výrobkov a dodávajú im ďalšiu chuť.

Odolné voči nízkym teplotám a suchu

Rastlina toleruje mrazivé zimy a nepotrebuje prístrešie. Mladé, nelignifikované výhonky môžu mierne zamrznúť, ale na jar sa krík rýchlo zotaví a získa silu.

čučoriedky

Čučoriedky Rieka netoleruje sucho a potrebuje pravidelné zavlažovanie. Vedro okyslenej vody sa naleje pod jeden krík. Rozmrazovanie má zlý vplyv na koreňový systém, ktorý hnije.

Vystavenie hmyzu a chorobám

Čučoriedky z odrody Reka sú najviac postihnuté hubovými chorobami v daždivých, chladných letách. Korene trpia tracheomycotickým vädnutím.Huba sa šíri sadivovým materiálom, spóry zostávajú v pôde a rastlinných zvyškoch. Stonky a listy sú tiež citlivé na plesňové infekcie.

Zo škodcov je rastlina navštevovaná:

 • trojuholníkový listový kotúč;
 • modrý mol;
 • žltačka žltej rašeliny;
 • vres lancet.

Medzi týchto škodcov patria motýle, ktoré poškodzujú rastlinu v húsenici. Čučoriedky odrody Reka zriedka ochorejú a po poškodení škodcami sa rýchlo zotavujú.

 choroba čučoriedok

Ako pestovať čučoriedky na mieste

Správny výber lokality, načasovanie výsadby, kultivácia pôdy majú rozhodujúcu úlohu pri prežití a ďalšom raste čučoriedok. Pretože krík rastie na jednom mieste po dlhú dobu, pestovateľské znaky sú spojené nielen s podnebím, ale aj s úrodnosťou pôdy.

Vhodné termíny

V južných regiónoch by bolo najlepšou voľbou výsadba na jeseň. V chladnejších stredných zemepisných šírkach je lepšie vysádzať kríky na jar, keď sa pôda zahreje. Jesenná výsadba môže viesť k zamrznutiu, ak rastlina nemá čas zakoreniť sa a prispôsobiť sa novým podmienkam.

Príprava výsadbovej jamy a sadenice

Vstupné jamy sa pripravujú vopred. Ich objem je 60 × 50 cm, pre dobré prežitie a rast sa používa pôdna zmes z rašeliny, piesku, pilín, ihličiek s prídavkom síry (50 g). Čučoriedka Rieka miluje voľné, úrodné, mierne kyslé pôdy.

Je vhodné kúpiť sadbu v špecializovanej škôlke. Zariadenie je kontrolované z hľadiska bezpečnosti a neprítomnosti chorôb. Výhodný je uzavretý koreňový systém. Sadenice sú staré 2-3 roky.

pristávacia jama

Výsadbová technika

Vykládka sa vykonáva podľa schémy:

 • keďže kríky sú veľké, vzdialenosť medzi nimi je 1 m av uličkách udržiavajú vzdialenosť 3 m;
 • v prípade sadenice bez zemskej kómy sú korene starostlivo narovnané;
 • prehĺbiť koreňový golier o 3 cm;
 • pôda okolo rastliny je stlačená, hojne napojená, mulčovaná.

Tip: Aby mohli čučoriedkové kríky narastať rovnomerne a tvoriť vzpriamené vetvové vetvy, sú zviazané dokopy a vytvárajú usporiadané rady kríkov.

Pravidlá starostlivosti o plodiny

Pestovanie čučoriedok Reka si nevyžaduje osobitný prístup a zahŕňa tradičné agronomické opatrenia. Pri starostlivosti o konkrétnu záhradnícku plodinu je však potrebné brať do úvahy nuansy.

Ako často zavlažovať a napájať rieku

Čučoriedky sa polievajú dvakrát týždenne, počas suchých období - dvakrát denne. Pod každým puzdrom sa spotrebuje vedro s vodou. Vlhkosť je potrebná najmä pri kvitnutí a plodení, ale jej nadmerný výskyt spôsobuje hnilobu koreňov.

výsadba čučoriedok

Rastlina dobre reaguje na minerálne hnojenie. Na jar sa zavádzajú doplnky dusíka na rast zelenej hmoty, v lete - zmesi fosforu a draslíka pre lepšie plodenie. Jedno dobré komplexné jarné kŕmenie stačí na zvýšenie výťažku. Na jeseň kríky nie sú kŕmené, inak zle v zime.

Tip: Čučoriedky neprinášajú ovocie na zásaditých alebo neutrálnych pôdach. Pri výsadbe av auguste by sa pôda mala preliať 9% roztokom kyseliny octovej, pridať síru, mulčovanie s ihlami, aby sa zvýšila úroveň kyslosti.

Uvoľnenie a mulčovanie postelí

Po zaliatí, keď je vlhkosť absorbovaná do pôdy, sa uvoľní dýchanie a kŕmenie koreňov. Pôda sa povrchovo uvoľňuje, aby sa nepoškodil koreňový systém. Počas spracovania zostane predchádzajúca vrstva mulča, čím sa aktualizuje jej zloženie a množstvo. Ako mulč sa používajú:

 • nasekanú slamu
 • piliny;
 • ihly a sekaná ihličnan;
 • rašelina.

Vrstva mulča chráni pôdu pred burinou a stratou vlhkosti a korene pred prehriatím alebo podchladením.

Orezávanie a tvarovanie

Kríky riečnych čučoriedok vyžadujú neustále prerezávanie. Bez nej rastú vetvy silne a vzájomne sa prepletajú, rastlina stráca časť úrody a jej upravený vzhľad.Orezávanie sa vykonáva na jar pred začiatkom toku miazgy a pred zlomením púčikov. Krík je riedený a odstraňuje časť kostrových vetiev. Výrezy rastúce od koreňov a šíriace sa po zemi sú odrezané. Z mladých výhonkov zostávajú tie najsilnejšie a najviac vzpriamené.

prerezávanie čučoriedok

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva v ktoromkoľvek vegetačnom období. Vystrihnite poškodené, skrútené a choré vetvy. Kríky sa riedia tak, aby svetlo a vzduch mali prístup k vetvám nesúcim ovocie. Takže rastliny sú menej náchylné na infekcie.

Preventívne ošetrenie

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti hubovým infekciám, sú preventívne opatrenia: postrek kríkov zmesou Bordeaux pred rozkvetom listov, zalievanie pôdy pod kríkom fytosporínom.

Ak jednotlivé larvy húsenice napadnú kríky, zbierajú sa ručne. V prípade hromadnej porážky sa čučoriedky liečia drogami: Fufanon, Aktellik, Iskra, Inta-Vir. Rovnaké prostriedky, ale v nižšej koncentrácii, vykonávajú jarné preventívne ošetrenie pred kvetom.

Zimoviská

Čučoriedky odrody Reka sú odolné proti mrazu a nevyžadujú prístrešok. Ak sa v danej špecifickej oblasti zimy s malým snehom vytvárajú opory pozdĺž kríkov, vetvičky sa pretiahnu cez jednotlivé kríky a kostrové vetvy sa pokryjú smrekovými vetvami a lutrasilom.

Úkryt je nevyhnutný pre kríky vysadené na jeseň, ktoré nie sú dostatočne zakorenené a nie sú dostatočne prispôsobené. Sú tiež zabalené do smrekových konárov, lutrasilu a na vrchol sa hodí sneh.

Recenzie odrôd

Záhradníci majú protichodné názory na odrodu, aj keď počet pozitívnych hodnotení sa zvyšuje:

Olga, 32 rokov, skúsená záhradníčka

Odroda Reka prináša ovocie dobre. Kríky sú veľké, takže je vhodné bobule zbierať ručne. Nevýhody zahŕňajú malú veľkosť bobúľ.

Alina, 45 rokov, skúsená záhradníčka

Odroda sa vyznačuje vynikajúcou chuťou bobúľ, z ktorých vyrábam džem a konzervy. Bobule sa skladujú v chladničke 2 týždne, takže ich môžete jesť čerstvé. Kríky v zime dobre bez prístrešia.

Andrey, 47 rokov, amatér

Ja len ovládam takú záhradnú kultúru, ako sú čučoriedky. Odroda Reka odporučil sused. Plodina je malá, na mieste však nie je dostatok úrodnej pôdy. Bobule vytvárajú vynikajúce aromatické víno.

Na ruskom trhu sa nedávno objavila riečna čučoriedka a mnohým záhradníkom sa to páčilo. Dlhodobé plodenie vám umožňuje jesť bobule až do jesene a stabilný výnos umožňuje pripraviť zimné prípravky a potešiť rodinu chutnými a zdravými dobrotami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica