Ako si doma nechať brusnice na zimu

Brusnice sú oceňované pre ich prospešné vlastnosti. Zrelé tmavo červené bobule obsahujú veľa vitamínov, ktoré sa používajú počas zimy pri správnom skladovaní úrody ovocia. Každá žena v domácnosti má vlastné tajomstvá zberu brusníc. Stále však musíte vedieť, ako uchovávať brusnice, aby výhody zostali v produkte až do ďalšej úrody.

Kedy zbierať bobule

Červené bobuľové brusnice sa začínajú objavovať na nízko rastúcich kríkoch v auguste - septembri. Ale aj v októbri nájdete lesy so zrelými bobuľami. Je potrebné zbierať lesné plody, ktoré sú červené alebo tmavo ružové. Hnedé bobule sú už prezreté a bez chuti. Po začiatku mrazu sa neodporúča zberať brusnice. Hodnota bobúľ klesá a nebude možné ju uchovávať nedotknutú.

Niekedy vytiahnu všetky bobule, stále belavé, nezrelé, aby mali čas ich pripraviť. Ale v tomto prípade budete musieť tvrdo pracovať, priviesť plodinu k zrelosti.

Čo ak plody nie sú zrelé: ako dozrieť doma

Nezrelé brusnice obsahujú veľa kyseliny a sú horké. So získaním zrelosti sa nevýhody chuti znižujú a bobule sú celkom vhodné na spotrebu v čerstvom stave. Ak chcete dozrieť, musíte vedieť, aké ovocie si z kríkov vziať. Vždy zbierajú belavé plody rastliny v nádeji, že dozrievajú doma. Ale častejšie než nečakajú. Plody, ktoré sa začínajú sfarbiť na ružovú, sa po 4-5 dňoch sfarbia na červené.

V slnečnom počasí musíte zbierať bobule. Ak vás chytí dážď počas žatevnej kampane, budete musieť ovocie vysušiť. Pri skladovaní mokrých brusníc je plesnivý.

Pripravujeme plodinu na dlhodobé skladovanie

Zozbierané bobule musia byť pripravené na skladovanie tak, aby nedošlo k plytvaniu diela. Z tohto dôvodu sa vykonáva niekoľko činností týkajúcich sa:

  • čistenie ovocia od nečistôt a prachu;
  • odmietnutie zhnitých, pokazených kópií;
  • oplachovanie pod tečúcou vodou.

Je nevyhnutné vykonať postupy. Koniec koncov, brusnice sa nie vždy zbierajú na ekologicky čistých miestach.

morušový krík

Opláchnutie vodou

Veľké množstvo zozbieraného ovocia je ťažké umyť z prachu. Odporúča sa používať veľké sito, v ktorom sú plody umiestnené a vyliate vodou. Špinavá tekutina odteká a čisté ovocie zostáva na povrchu.

Môžete si dať brusnice do kúpeľa a naplniť vodou, potom vypustiť. Pri tejto metóde však časť plodiny odchádza spolu s tekutinou.

Je lepšie opláchnuť prevarenou vodou ochladenou na izbovú teplotu.

čistenie

Čistenie zvyškov, listov a vetvičiek prebieha rôznymi spôsobmi:

  1. Preosievajte brusnice vo vetre a nalievajte ich z jedného kontajnera do druhého. Zároveň sa kontajner so zberom zdvihne do výšky 1-1,5 metra.
  2. Trosky sú fúkané ventilátorom alebo vysávačom. V tomto prípade je bobule rozptýlená na naklonenom povrchu.
  3. Dlhá drážka je umiestnená pod uhlom. Plody sa prevrátia a vysávač sa zatiahne do ľahkého odpadu. Čistá plodina sa valí do nádrže, kde dosadá koniec sklzu.

Metóda čistenia sa vyberie v závislosti od množstva zozbieranej plodiny. Malé množstvo bobúľ sa môže lúpať aj ručne.

umyté brusnice

Kde a ako sa úroda najčastejšie uchováva

Zber lesných plodov nie je ťažký. Niekedy je ťažšie ich uložiť. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť. Každý má svoje výhody a nevýhody. Je lepšie udržiavať bobule čerstvé, ale môžete ich zmraziť v konzervách s cukrom vo vlastnej šťave.

Vnútorné podmienky

Ak je plodina brusníc malá, je možné ju uložiť v byte. Nebude mať čas sa zhoršovať, pretože bude jesť. Čerstvé ovocie nezostáva pripravené na použitie dlho, po dobu 2 až 3 mesiacov.

Je lepšie umiestniť bobule doma do sklenenej nádoby alebo papierového vrecka. Na zber je vhodná miestnosť s teplotou do 15 stupňov. Bez mrazenia sa brusnice obyčajné používajú na výrobu ovocných nápojov, kompóty.

V súkromnom dome na skladovanie môžete využívať technické miestnosti, v apartmánoch, na miestach, kde je chladno a nízka vlhkosť.

V suteréne alebo pivnici

Na zachovanie úrody sú najvhodnejšie podmienky v pivnici. Teplota v ňom je +2 ° C. Vďaka tomu sa procesy rozkladu pozastavia a brusnica ostonožka zostane dlho vo vynikajúcom stave.

Počas zimy sa zber bobúľ skúma tak, aby sa nepoškodil. Poškodené plody sa zbierajú tak, aby nepoškodili celú plodinu.

Mraznička alebo chladnička

Je užitočné hodovať na mrazených brusniciach, pretože si zachovávajú svoje užitočné vlastnosti. Na varenie posypte bobule na plech a vložte do mrazničky. Po týždni môžete ovocie umiestniť do plastových vreciek a nechať na mrazničke.

Ak brusnice môžu trvať dlho v komore, potom v chladničke - 1-2 mesiace.

sušené brusnice

Metódy a technológie zberu brusníc na zimu

Prípravky brusnice na zimu sú rôzne. Líšia sa od konzervovania iných plodov. Charakteristickou črtou produktu je však to, že sa dlhodobo nezhoršuje. Obsahuje veľa kyseliny, ktorá zabraňuje kysnutiu ovocia a hustá pokožka chráni pred poškodením. Preto je možné nechať brusnice bez cukru. A jeho zachovanie sa nezdá byť pracným procesom.

Sušenie ovocia

Po zbere je potrebné brusnice sušiť, starostlivo triediť a umývať. Nalejte bobule v tenkej vrstve na plech a vložte do rúry. Produkt je potrebné udržiavať pri teplote 60 stupňov. Dvere nechajte mierne otvorené a uistite sa, že plody sú úplne suché.

Vhodný na sušenie a špeciálna komora použitá podľa pokynov.

Skladovanie namočených brusníc

Najobľúbenejším spôsobom konzervácie brusníc je ponorenie. Roztriedené a umyté bobule sa nalejú do fliaš, pohárov, vopred sa sterilizujú. Zostáva naliať ovocie prevarenou vodou. Týmto spôsobom môžete skladovať chutný produkt na dlhú dobu.

Ženy v domácnosti pridávajú cukor a korenie do vody. Vytvorí sa tak lahodný dezert, ktorý sa uloží do pivnice s korkovou omáčkou.

Dusené bobule

Brusnice sa uchovávajú v pivniciach, naparené v peci. Na varenie sa premyté ovocie naleje do panvice a vloží do rúry. Malo by sa uchovávať vo vyhrievanej peci 2-3 hodiny. Potom sa položia do pohárov, zakrytých vekom.Používajte dusenú masu na výrobu koláčov, ovocných nápojov, želé.

brusnicová šťava

Brusnica vo vlastnej šťave

Najlepšie je variť ovocie vo vlastnej šťave v drevenom sude. Po ich umytí sa položia do malej vrstvy a stlačia sa, posypú cukrom. Potom pokračujte v nalievaní ďalšej vrstvy a tak ďalej až do konca. Položenie dokončite vrstvou bobúľ a nádobu uzavrite pevným vekom. Cukor vytvorí šťavu brusnicovú. Na rýchle varenie nechajte produkt v teple dňa po dobu 2. Potom ho vložte do chladu.

Tvorba želé

Tento blank je vyrobený z bobúľ a cukru odobratého v rovnakom množstve. Po naliatí brusníc do hustého hrnca s hustým dňom zatlačte tak, aby sa objavila šťava. Potom zapálte na 10 minút. Potom hmotu pretrepte sitom a vyžmýkajte ju. Šťava sa zmieša s cukrom. Varte na miernom ohni bez toho, aby ste ho nechali prevariť. Keď je objem zovretý na 2/3 originálu, obrobok sa ukáže ako želé. Berry dezert sa používa na zdobenie koláčov, koláčov a pečiva.

morušový želé

Konzervovanie s cukrom

Brusnice sa používajú na prípravu džemu na zimu. Takto sa pripravuje: ovocie sa naleje do cukrového sirupu a varí sa pri nízkej teplote. Do sirupu môžete pridať jablká.

Vložte džem do pohárov, dobre sterilizovaný. Obrobok skladujte na chladnom mieste pod viečkami.

Chutné z ovocia džemu, džemu. Cukor na polotovary sa konzumuje dvakrát viac ako ovocie. Produkt je potrebné uvariť tak, aby bol hrubý. Zaseknutý papier uložte do chladničky pod nylonové viečka. Jam sa pripravuje rovnakým spôsobom. Takéto polotovary sú užitočné a dlhodobo sa nezhoršujú.

namočené brusnice

Čas použiteľnosti čerstvých bobúľ a zimných prípravkov

Nie každý rok sa príroda teší s brusnicami. Preto niekedy musíte sláviť prázdne miesta dlhšie ako jeden rok. Čerstvé bobule sa nedajú skladovať ani šesť mesiacov, preto musíte bobule variť rôznymi spôsobmi, aby ste sa mohli jesť na vitamínovom želé alebo uviaznuť v zime, na jar.

Takéto výrobky sa môžu konzumovať 2-3 roky od dátumu prípravy. Ale lepšie držia v chladničke a pivnici.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica