Opis odrôd čučoriedok, spôsob pestovania bobúľ, výsadba a starostlivosť o ne, pestovanie a rozmnožovanie

Záhradníci často pestujú čučoriedkové kríky vo svojich letných chatkách, ktoré pravidelne prinášajú šťavnaté a chutné bobule. Po zistení, ako čučoriedky rastú v rôznych podmienkach, bude možné vytvoriť priaznivé prostredie pre aktívny a správny rozvoj kultúry bobúľ.

Všeobecné informácie o kultúre

Čučoriedky sú kompaktné a vysoko rozvetvené kríky, ktoré sú súčasťou rodiny Heather. Kultúra ľahko a bez následkov toleruje zimnú zimu, čo umožňuje jej pestovanie aj v severných regiónoch. Vo voľnej prírode bobule rastú v ihličnatých a zmiešaných lesoch.

Populárne odrody

Chovatelia neustále vyvíjajú nové odrody plodín a pre začínajúcich záhradníkov je ťažké vybrať si medzi širokou škálou. Pri plánovaní pestovania čučoriedok by ste sa mali oboznámiť s populárnymi odrodami, medzi ktoré patria:

 1. Top Hut. Odroda je zastúpená rastlinami do výšky 40 cm, plody sú veľké, s šťavnatou dužinou a výraznou arómou. Vhodný na pestovanie vonku alebo doma.
 2. Legacy. Vysoké kríky dosahujú dĺžku 1,5 - 2 m. Bobule sú stredne veľké, so sladkou chuťou. Odroda je cenená pre svoj stabilný a vysoký výnos.
 3. Bluecrop. Odroda sa získala krížením s čučoriedkami. Produkčné kríky poskytujú výťažok až 9 kg stredne veľkých plodov s výraznou chuťou.
 4. Spartan. Hlavnou výhodou odrody je veľká veľkosť bobúľ. Hmotnosť jedného bobule môže dosiahnuť 5 g. Odroda je odolná voči mrazu a je cenená pre svoje bohaté ovocie.

bush Top Hut

Jemnosti pestovania

Pri výsadbe kríkov čučoriedok musíte postupovať podľa správnej technológie. Na získanie veľkej úrody a zabezpečenie aktívneho rozvoja výsadby je tiež dôležité pripraviť sadenice a vhodné miesto na záhrade.

Výber času a miesta nástupu do lietadla

Čučoriedky sa môžu vysádzať na jar po tom, čo pravdepodobnosť návratných mrazov zmizla alebo začiatkom jesene. V praxi sa najlepšie vysadzujú rastliny vysadené koncom septembra - začiatkom októbra..

Záhradná kultúra miluje čiastočne zatienené oblasti a vysokú úroveň vlhkosti. Kríky môžete zasadiť na slnečných miestach, ale budete musieť dodatočne postrekovať zem.

príprava otvoru

Príprava sadivového materiálu

Pri výbere sadeníc musíte venovať pozornosť koreňom.Rastliny s otvoreným koreňovým systémom vyžadujú špeciálne podmienky na prepravu a skladovanie. Odporúča sa uprednostniť dvojročné sadenice. Pred výsadbou do pôdy sa čučoriedkové korene namočia do vody na 15 až 20 minút.

Ak plánujete výsadbu čučoriedok, musíte najskôr vysadiť sadivový materiál a vybrať semená bez poškodenia a hniloby. Vybraný sadivový materiál sa dezinfikuje v slabo koncentrovanom roztoku manganistanu draselného. Dezinfekčný postup sa môže tiež uskutočňovať zahrievaním na teplotu 40 stupňov. Potom sa semená namočia na klíčenie. Semeno môže byť prenesené priamo do pôdy alebo pestované v samostatných kvetináčoch na parapete.

sadivový materiál

Technológia pristátia

Pred výsadbou sadeníc na záhrade sa vykopajú diery 1,5 x 1,5 ma hlboké asi 60 cm. Dno pôdy sa hnojí organickým hnojením pre aktívny vývoj koreňov. Ak sa pestuje na ťažkej pôde, odporúča sa pridať do pôdnej zmesi riečny piesok alebo hnilobu dubového lístia.

Pripravené sadenice sa umiestnia do stredu otvorov a posypú sa zeminou. Potom sa rastliny hojne napojia. Ak sa výsadba uskutočňuje na jeseň, v závislosti od poveternostných podmienok môže byť potrebné pre nezrelé rastliny použiť krycí materiál.

Tipy na starostlivosť

Pravidelná a riadna starostlivosť je jednou z hlavných podmienok dobrého zberu čučoriedok. Kultúra bobule potrebuje štandardné poľnohospodárske techniky vrátane zalievania, hnojenia, tvarovania, ochranných ošetrení a ochrany pred mrazom.

starostlivosť o sadenice

Hnojenie a kŕmenie plodín

Začínajú používať hnojenie od druhého roku vývoja sadeníc, pretože jednoročné rastliny ich nepotrebujú. Na hnojenie čučoriedok použite organické a minerálne hnojivá. Organické látky sa zavádzajú koncom jesene pomocou kompostu, vtáčieho trusu, hniloby hnoja a rašeliny. Minerálny obväz sa aplikuje na jar, keď snehová pokrývka zmizne.

Nitroammophoska sa najlepšie hodí ako minerálne hnojivá. Keď kvitnúce kríky začnú kvitnúť, je povolené použiť ďalšie obväzy.

zalievanie

Korene záhradných čučoriedok, ktoré sa nachádzajú v hĺbke 15 - 20 cm, sa vyvíjajú v podmienkach nepretržitého pobytu vo vlhkom prostredí. V lete, počas období sucha, sa bobuľová kultúra zalieva dvakrát do týždňa, pričom za každý krík utráca vedro s tekutinou. Zalievanie sa vykonáva mesačne okysleným roztokom, aby sa udržala optimálna kyslosť pôdy. Pri hojnom zavlažovaní je dôležité vyhnúť sa nadmernej vlhkosti, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov a úhynu rastlín..

správne zavlažovanie

prerezávanie

Pre záhradné a lesné čučoriedky je charakteristické silné zhrubnutie časti zeme. Bush čučoriedky sa tvoria ročne, počnúc 3. rokom života. Rastliny sa orežú tak, aby puky kvetov boli rovnomerne rozmiestnené na korunke. Počas prerezávania sa odstránia poškodené, slabé a choré výhonky.

Vrcholy starých vetiev sú zovreté a zanecháva na nich 5-6 pukov, čo zväčšuje veľkosť bobúľ. Dospelé výhonky, ktoré prinášajú ovocie dlhšie ako 4 roky, sa rezajú pri koreni. Kríky staršie ako 15 rokov potrebujú radikálnu tvorbu - horná časť je úplne odrezaná a stonka nie je vysoká viac ako 25 cm, čo pomáha intenzívne omladzovať plantáž.

Prerezávanie by sa malo uskutočňovať skoro na jar, predtým ako pučia púčiky alebo na jeseň, potom, čo spadne lístie. Rastliny pestované v záhrade v krajine a plantáže, ktoré sú určené na výstavbu domu, je potrebné orezávať.

čalúnená technológia

prezimovanie

Typy bobúľ odolné voči mrazu nemusia byť na zimu zakryté. V tomto prípade môžu bežné čučoriedky trpieť opakujúcimi sa jarnými mrazmi.Aby ste zabránili odumretiu rastlín, mali by ste použiť krycí materiál, ktorý je vhodný pre hustú tkaninu, pytlovinu alebo nepriehľadný plastový obal. Pre úkryt zimy veľkých kríkov budete musieť použiť podpery, ktoré pomôžu udržať materiál.

Choroby a škodcovia

Nepriaznivé podmienky prostredia alebo porušenie pravidiel starostlivosti vedú k napadnutiu škodlivým hmyzom. Na osobných pozemkoch s čučoriedkami sa najčastejšie objavuje hmyz a vošky z mierky. Sanie parazitov absorbuje miazgu z listov a stoniek. Ruky sa dajú odstrániť veľkým hmyzom a postrekuje sa insekticídnymi prípravkami na boj proti malým škodcom, napríklad:

 • Actellik;
 • "Aktar";
 • Inta-Vir.

Actellic drog

Z preventívnych dôvodov je po poklesnutí lístia potrebné vyčistiť oblasť okolo kríka od zvyškov rastlín. S nástupom jari sa odporúča vykonať preventívne postrekovanie výsadby.

Kultúra bobúľ môže byť tiež ovplyvnená chorobami vyvolanými hubou. Medzi tieto choroby patrí hrdza, sivá pleseň a misperperióza. Znaky porážky sú:

 • vzhľad škvŕn a dier na listoch;
 • rozklad koreňov a mletých častí rastlín;
 • sekanie bobúľ;
 • celkový stlačený stav puzdier.

Môžete ušetriť čučoriedky z chorôb pomocou fungicídov. Infekcie v počiatočnom štádiu vývoja sa dajú ľahko odstrániť iba liečbou liekmi. V pokročilých prípadoch môže byť potrebné niekoľko ošetrení a prerezávaní poškodených častí kríkov.

zvláštne miesta

Množenie rastlín: metódy

Reprodukcia čučoriedok v letnej chate sa vykonáva niekoľkými spôsobmi. Zakorenenie odrezkov a siatie semien sú bežné možnosti.

výstrižky

Aby sa rastliny množili odrezkami, je potrebné pripraviť sadivový materiál z dospelých kríkov. Za týmto účelom si vyberte najsilnejšie kríky a odrežte z nich zdravé konáre na odrezky. Potom sa materiál uloží do nádob s rašelinou a pravidelne sa polieva. S nástupom jesene sú odrezky zakorenené v pripravených výsadbových dierach.

Seeds

Ak chcete získať semená na rozmnožovanie čučoriedok, musíte rozdrviť zrelé bobule a opláchnuť výslednú kašu vo vode. Po ponorení do vody sa semená vznášajú na povrch. Semeno sa vysuší, dezinfikuje a vysadí sa do kvetináčov s rašelinou. Pred vysadením rastlín na trvalé miesto ich môžete vyklíčiť doma.

záhradnícke prerezávanie

Pristátie v rôznych regiónoch Ruska

Pri plánovaní pestovania čučoriedok by ste sa mali oboznámiť so špecifikami pestovania v konkrétnom regióne. Je dôležité zohľadniť klimatické podmienky, index vlhkosti a typ pôdy. Pre oblasť Moskvy, strednú zónu krajiny a ďalšie regióny sú charakteristické individuálne podmienky.

žatvy

Čas zberu je v auguste až septembri. Zrelé bobule z rastlín sa zbierajú ručne a pri pestovaní v priemyselnom meradle - mechanicky.

zber lesných plodov

Ako nakupovať

Ak chcete zachovať prospešné vlastnosti bobúľ na dlhú dobu, môžete urobiť zber čučoriedok na zimu. Za týmto účelom sa bobule premyjú, pomelú cukrom, výsledná zmes sa položí do sterilizovaných sklenených nádob a uzavrie sa. Bobule sa tiež môžu použiť na prípravu kompotu, želé a čerstvej konzumácie.

recenzia
 1. irina
  2.02.2019 02:53

  Tento plod je často vystavený rôznym chorobám, preto ho treba pravidelne „kŕmiť“. Vyberte hnojivá pre svoje zloženie pôdy, potom bude výnos vynikajúci.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica