Ako môžete udržať čučoriedky čerstvé na zimu, najlepšie spôsoby ako doma

Čučoriedky majú veľa prospešných mikroživín. Tieto bobule sa používajú na prevenciu srdcových chorôb a na posilnenie imunity, čo je obzvlášť dôležité v chladnom období. Produkt sa tiež používa na prípravu chutných dezertov. A ľudia našli niekoľko riešení problému, ako udržať čučoriedky čerstvé na zimu. V tomto stave si bobule zachováva väčšinu svojich užitočných vlastností.

Vitamíny v čučoriedkach

Konzumáciou čučoriedok sa človek vyrovnáva s nedostatkom vitamínov C, PP, B1 a B6. Tento produkt obsahuje aj horčík, vápnik, draslík, železo a fosfor.

Čučoriedky sú prírodným antioxidantom. Konzumácia bobúľ pomáha posilňovať imunitný systém a urýchľuje regeneráciu tela v prípade infekčných chorôb.

Ovocie sa odporúča konzumovať aj na zlepšenie ostrosti zraku a prevenciu rakoviny. Stopové prvky, ktoré tvoria bobuľu, zvyšujú elasticitu stien krvných ciev, normalizujú hladinu cholesterolu a cukru.

Metódy skladovania čerstvých čučoriedok

Čerstvé čučoriedky sa nedajú dlho skladovať. Aj po niekoľkých dňoch bobule strácajú svoju prezentáciu a užitočné vlastnosti. A po týždni sa musí zozbierané ovocie vyhodiť. Celková trvanlivosť čučoriedok doma nepresahuje niekoľko hodín. Zber by sa preto mal okamžite vložiť do mrazničky alebo chladničky. Ovocie môžete skladovať aj v sušenej alebo kandizovanej forme.

čerstvé čučoriedky

V chladničke

Bobule sa môžu uchovávať čerstvé po dobu jedného týždňa v chladničke pri teplote +4 stupňov. Aby zbierka nestratila svoje užitočné vlastnosti, je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

  • odstráňte rozmazané ovocie, listy a zvyšky zo zozbieranej plodiny;
  • opláchnite pod tečúcou vodou a ovocie vysušte na papierovej utierke;
  • vložte bobule do nádoby a voľne zatvorte veko, čím sa zabezpečí prúdenie vzduchu.

Tento spôsob skladovania vyžaduje použitie plastových alebo keramických nádob. Ak sa použije kovová nádoba, kyseliny obsiahnuté v bobuľkách vyvolajú oxidačnú reakciu. Zbierajte a skladujte čučoriedky oddelene od ostatného ovocia a zeleniny.

misa čučoriedok

Candying

Táto metóda ukladania vám umožňuje pripraviť produkt na pridanie do dezertov. Aby plody nestratili svoje pôvodné vlastnosti, musia byť splnené tieto podmienky:

  • vyberte, opláchnite a vysušte;
  • ovocie pomelíme cukrom v pomere 1: 2 (môžete použiť mixér);
  • sterilizovať banky;
  • pripravenú zmes vložte do pohárov a zatvorte veko tak, aby vzduch nevnikol do nádoby.

Koľko uchovávaných kandizovaného ovocia závisí od miesta, na ktorom je nádoba umiestnená. V mrazničke sa čučoriedky nebudú kaziť niekoľko mesiacov.

Cukor čučoriedka

Konzervovanie vo vlastnej šťave

Konzervácia umožňuje dlhodobo zachovať prospešné vlastnosti produktu. Aby ste to dosiahli, musíte opláchnuť zozbierané ovocie a sterilizovať poháre v rúre. Potom by sa pripravené čučoriedky mali umiestniť do nádob. Potom sa poháre musia vložiť do nádrže a zmes sa musí zohrievať jednu hodinu na miernom ohni. Počas varenia je potrebné bobule v nádobe pravidelne nahlasovať.

Na konci hodiny musia byť poháre dobre pritiahnuté vekom a po ochladení nádob s džemom ich umiestniť do chladničky alebo chladnej miestnosti.

Konzervovanie v šťave

Metódy mrazenia čučoriedok

Ak dôkladne zmrazíte čučoriedky a dodržiavate skladovacie podmienky, bobule si zachovajú svoje prospešné vlastnosti a chuť po celú zimu. Existuje niekoľko podobných metód zberu ovocia pre chladné obdobie.

Rýchle zmrazenie je dôležitou podmienkou zachovania prospešných vlastností ovocia. Pripravené jedlo by sa však malo rozmrazovať pomaly pri izbovej teplote. V takom prípade bobule, džúsy a pretlaky nepôjdu zle.

Zmrazenie čučoriedok bez cukru

Ak chcete zmraziť, budete musieť kolekciu vyriešiť a odstrániť poškodené bobule. Potom musíte opláchnuť a osušiť čučoriedky na papierovej utierke. Pripravené bobule sa položia na tanier (alebo na inú vhodnú misku, nie však na železo), potiahnutú lepiacou fóliou. Na konci sa zbierka umiestni na hodinu do mraziacej komory.

Zmrazenie čučoriedok

Na konci prípravy sa čučoriedky nalejú do vrecka, ktoré sa potom vloží do mrazničky.

S cukrom

Táto metóda obstarávania sa nelíši od metódy uvedenej vyššie. Ak chcete zachovať zbierku v chladnom období, je potrebné roztriediť a opláchnuť čučoriedky, položiť ich do vrstiev do plastovej nádoby a posypať cukrom (pomer 1: 2). Na konci sú nádoby uzavreté vekom a umiestnené do mrazničky. Tento recept je vhodný pre prípravky, ktoré sa používajú pri príprave ovocných nápojov a ako prísada do koláčov.

Puree s cukrom

Táto metóda varenia kombinuje dva recepty uvedené vyššie. V prípade zemiakovej kaše je potrebné zmiešať cukor a čučoriedky v pomere 2: 1 (ak potrebujete výrobok s kyslosťou, potom 1: 1) a potom zomlieť v mixéri, kým nebude svalnatý. Výsledný produkt sa nakoniec uloží do nádob, ktoré sa umiestnia do mrazničky. Táto zmes sa používa ako náplň do koláčov alebo dezertov.

Čučoriedky na varenie

Pyré bez cukru

Tento recept sa nelíši od predchádzajúcich. Premyté a sušené bobule sa vopred rozmelnia v mixéri (kuchynský robot) na kašovitý stav. Výsledná zmes sa potom umiestni do pripravených nádob a tesne uzavreté nádoby sa odošlú do mrazničky. Táto „kaša“ sa často používa ako doplnková strava pre deti.

Mrazená čučoriedková šťava

Spôsob výroby čučoriedkovej šťavy je pomerne jednoduchý. Aby ste dostali hotový produkt, musíte bobule opláchnuť. Potom musíte pohodlne vytlačiť čučoriedky (odporúča sa použiť odšťavovač) a naliať šťavu do pohárov a tesne uzavrieť. Potom by sa nádoby mali umiestniť do mrazničky.

Aby sa predišlo negatívnym dôsledkom, odporúča sa naliať šťavu až po okraj. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že počas procesu mrazenia sa kvapalina rozširuje.

čerstvé čučoriedky

Iné spôsoby skladovania

Okrem vyššie uvedených receptov môžete použiť aj spôsob, ktorý zahŕňa sušenie zbierky. Ak to chcete urobiť, musíte odstrániť zvyšky a poškodené bobule. Potom sa plody položia do jednej vrstvy a sušia sa v peci alebo na to určenom zariadení.

Počas prvých 4 hodín sa plody sušia pri teplote +40 ° C. Potom je potrebné tento ukazovateľ zvýšiť na +70 stupňov. Akonáhle sa vlhkosť úplne uvoľní, ovocie sa môže presunúť do príslušnej nádoby (vhodné sú vrecká, poháre, plastové nádoby). Sušené čučoriedky sa skladujú dva roky. V tomto prípade by úroveň vlhkosti nemala prekročiť 70% a teplota - +20 stupňov.

Ak je počasie vonku a vzduch dobre cirkuluje v miestnosti, môžete zbierať bobule aj pod prístrešok alebo podkrovie. Sušenie za týchto podmienok bude trvať 4 dni.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica