Ako pestovať čučoriedky zo semien doma, pravidlá výsadby a starostlivosti

Čučoriedky sú bohaté na vitamíny a mikroelementy a sú obzvlášť užitočné pre zrak. Vynikajúca chuť s nízkym obsahom kalórií sa stala darcom pre výživu, čučoriedkový džem, muffiny a čučoriedky sú obľúbené u sladkých zubov z celého sveta. Ďalšie bobule sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve. Informácie o tom, ako pestovať čučoriedky zo semien na letnej chate, sa určite hodia pre začínajúcich letných obyvateľov.

Výhody a nevýhody pestovania zo semien

Z čučoriedok sa ľahko pestujú záhradné čučoriedky a na tento účel sa môžu použiť aj mrazené bobule. Samozrejme, je to zložitá záležitosť, ale ovocné kríky iste potešia záhradníkov.

Výsadba čučoriedkových semien má niekoľko výhod:

  • môžete použiť semená mrazených čučoriedok zakúpených v supermarkete;
  • Americké odrody vysokých čučoriedok, ktorých semená sa dajú kúpiť od nás, sa ochorením prakticky nenapadnú a nie sú napadnuté škodcami;
  • záhradné odrody pestované zo semien dávajú dobrú úrodu a ich chemické zloženie sa nelíši od ich „divých“ príbuzných.

Nevýhody tejto reprodukcie sú:

  • ak sú semená prevzaté z lesných plodov, nebudú sa zakoreniť v záhrade;
  • semená sa ani pri dobrej starostlivosti neklíčia, rastú pomaly;
  • vysadené na otvorenom priestranstve v druhom roku po klíčení.

Pre dobrý rast potrebujú kríky ľahkú kyslú pôdu, čo je nevyhnutný predpoklad, inak výsadby nebudú zakorenené.

zber lesných plodov

Výber čučoriedkovej odrody

Pri výbere semien pre výsadbu v krajine by ste mali vedieť, že kríky lesných plodov sú nedostatočne veľké, nerastú viac ako 50 - 80 centimetrov.

Kríky záhradných plodov môžu byť krátke, stredné a vysoké.

  1. Nízke známky zahŕňajú: Sunrise, Erliblu, Kovil.
  2. Stredne veľké sú: Jersey, Herbert, Nelson.
  3. Vysoké, dosahujúce 2 metre, odrody: Severná modrá, Severná, Patriot, Bluestar 701, Toro.

Všetky odrody dobre tolerujú mráz a sú vhodné pre ruské podnebie.

Príprava osiva na siatie

Ak sa semená na výsadbu vyberú nezávisle, je lepšie zobrať najväčšie mrazené čučoriedky zakúpené v supermarkete. Zmrazovanie je v podstate stratifikácia pre semená.

semená čučoriedok

Semená zakúpené od dôveryhodných predajcov sú úplne pripravené na siatie. Bobule by mali byť dobre miesené a pokryté vodou. Najlepšie semená, ktoré sú najťažšie, klesnú na dno. Voda sa musí niekoľkokrát vypustiť, aby sa zbavila buničiny bobule.

Semená sa môžu na sušenie natrieť na filtračný papier a potom odtrhnúť potrebné množstvo sadivového materiálu a umiestniť na zem spolu s papierom.Sú veľmi malé; ak nechcete používať papier, môžete na pestovanie použiť špáradlo.

V tomto prípade sa semená vysievajú v kvetináči alebo v špeciálnej nádobe. Sadenice sa objavia 2-3 týždne po zasiatí semien. Pestovanie čučoriedok zo semien v kvetináči je časovo náročné, ale veľmi zábavné.

Druhý spôsob, ako vysadiť rastlinu na mieste semenami: na čerstvom záhrade je pochovaných niekoľko čerstvých čučoriedok.

semená čučoriedok

V tomto prípade je ťažké očakávať, že sa budúci rok objavia silné, priateľské sadenice, ale keďže je metóda veľmi jednoduchá, má zmysel to vyskúšať, najmä preto, že čučoriedkové kríky sú ozdobou krajiny.

Dátum pristátia

Semená čučoriedok sa na jeseň vysádzajú v kvetináči. Po výskyte sadeníc sa nádoba s rastlinou vyberie do svetlej a chladnej miestnosti (vhodná je uzavretá veranda alebo letná kuchyňa) s teplotou + 5 - 8 ° C. Na jar sa kvetináče s rastlinou vyberú do vzduchu a domáca čučoriedka sa vysadí na otvorenom priestranstve s nástupom jesene alebo budúceho jari.

Dôležité: Čučoriedky rastú veľmi pomaly; prvý rok po výsadbe musí byť rastlina na zimu pokrytá pilinami, smrekovými konármi alebo špeciálnou handrou.

Ona začne rodiť ovocie o 3 roky, dáva dobré výnosy po dobu 20 - 30 rokov.

Príprava a siatie substrátu

Na výsadbu zoberte rovnaké časti rašeliny, riečneho piesku a spadnutých ihličiek. Bobule rastú iba na ľahkých kyslých pôdach. PH pôdy - 3,8-5. Rastlina potrebuje mierne zatienené podmienky. Semená by nemali byť zasadené hlboko, rastliny milujú vlhkosť, ale nemôžu prepadnúť. Aby sa pôda udržala kyslá, je potrebné ju zalievať okyslenou vodou raz mesačne (použite kyselinu octovú alebo citrónovú).

zrelé bobule

Ak nemôžete pripraviť pôdu sami, môžete použiť hotovú pôdu na azalky, je kyslá a vhodná pre čučoriedky. Nádoba so semenami sa prekryje filmom, ktorý sa periodicky odstraňuje, aby sa vetranie sadeníc, a pôda zvlhčuje sprejovou fľašou.

Premiestnenie na trvalé miesto

Pri výsadbe kríkov sa bobule vykopávajú vo vzdialenosti najmenej meter od seba, v priemere 60 centimetrov a hlboko asi 80 centimetrov.

Na dne hotového otvoru sa ako drenážna vrstva umiestni štrk alebo expandovaná hlina. Ďalej prichádza vrstva padlých ihličiek a potom zmes piesku, pôdy a rašeliny. Potom sa pôda zalie a nechá sa usadiť. Rastlina by mala byť vysadená do otvoru spolu s pôdou z kvetináče, nie je potrebné ju otriasať z koreňov. Pôda je zhutnená. Koreňový krk by mal byť zakrytý, rastlina je hojne napojená a ku každému kríku pridajte vedro s vodou.

Pri výsadbe na jeseň musí byť rastlina zakrytá na zimu, pretože v našich zemepisných šírkach nemá čas prispôsobiť sa novým podmienkam a byť silnejšia.

čučoriedka

Dôležité: rastlina netoleruje organické hnojivá.

Čučoriedky by nemali byť vysadené v tieni, neprinášajú ovocie, najlepšie sú pre nich iba mierne tieňované oblasti.

Starostlivosť o čučoriedky

Rastlina je rozmarná, preto si vyžaduje starostlivú starostlivosť, burinu, zalievanie a pravidelné okysľovanie pôdy.

Polievanie, burenie, mulčovanie

Pôda pod kríkmi čučoriedok by mala byť mierne vlhká, nadmerná vlhkosť vedie k výskytu chorôb a odumretiu rastliny.

Výsadba sa pravidelne burinu, pôda pod kríkmi je posypaná pilinami alebo ihlami. Kríky je potrebné opatrne buriť, korene čučoriedok sa nachádzajú blízko povrchu pôdy, pri uvoľňovaní pôdy alebo odstraňovaní buriny sa ľahko poškodia.

kôš s čučoriedkami

oplodnenie

Pri nízkej kyslosti pôdy je potrebné do pôdy pridať kyselinu citrónovú alebo octovú. Rastlina potrebuje minerálne hnojivá. Používajú sa zloženia azofoska, komplexu draselného fosforu. Prvýkrát sa hnojenie aplikuje skoro na jar, potom na konci mája, naposledy sa hnojí v prvej dekáde júla.Raz za 3 až 4 roky sa rastliny môžu kŕmiť kompostom alebo rašelinou. Ak rastlina trpí nedostatkom hnojív, úroda klesá, bobule a listy sa zmenšujú.

Vyrezávanie kríkov

Hygienické prerezávanie kríkov sa vykonáva od 3 - 4 rokov. Odstráňte poškodené a vysušené konáre, zbavte sa postranných výhonkov.

Zrelé bobule sa skladujú čerstvé a mrazené po dlhú dobu, pričom zachovávajú chuť a živiny, ktoré sú bohaté. Záhradné čučoriedky sú vo svojich vlastnostiach úplne identické s lesnými, takže ich stále viac a viac záhradníkov pestuje vo vlastnej letnej chate.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica