Druhy zberačov na zber čučoriedok, podrobné pokyny na výrobu vlastných rúk

Pestovatelia čučoriedok si musia v polovici leta vyberať zrelé bobule. Mnohí to robia vlastnými rukami, niektorí však radšej používajú špeciálne kombajny. Takýto čučoriedkový kombajn si môžete vyrobiť vlastnými rukami.

Čo je to čučoriedkový kombajn?

Predtým, ako vytvoríte zariadenie na zber plodín čučoriedok, musíte zistiť, o čo ide. Zberač bobúľ je zariadenie, ktoré veľmi uľahčuje zber zrelých bobúľ. S pomocou takéhoto kombinovaného zberu netrvá postup zberu niekoľko hodín, ale niekoľko minút.

Hlavným prvkom tohto nástroja sú pozdĺžne zuby, ktoré majú tvar hrebeňov. Vzdialenosť zubov je 5 - 8 milimetrov a dĺžka každého z nich dosahuje 25 centimetrov. Táto veľkosť umožňuje hrebeňu bezpečne prechádzať listami a stonkami čučoriedok.

Ďalším dôležitým detailom produktu je vedro vybavené malou rukoväťou. Pri zbere zrelých bobúľ sa hrebeň umiestni tak, aby zuby smerovali nahor. Potom je štruktúra opatrne ťahaná pozdĺž každého radu. Všetky bobule sa automaticky trhajú hrotmi a ukladajú do vedra.

Klasifikácia zberačov bobúľ

Existuje celý rad zariadení na zber čučoriedok. Pred ich použitím sa musíte oboznámiť s ich hlavnými funkciami.

Vyberač čučoriedok

Podľa úrovne mechanizácie sa kombajny delia na:

 • Ručný zberač bobúľ, ktorý nezahŕňa mechanické procesy. Takéto zariadenie je vyrobené na základe starodávnych prototypov kombajnov, ktoré sa používali pred mnohými rokmi. Navonok ručný zberač ovocia pripomína obyčajný hrable, na ktorý je pripevnená malá škatuľka alebo látkové vrece. Moderné modely takýchto zariadení majú dobre pripevnenú rukoväť, na ktorej je pripevnená palisáda plechu.
 • Mechanický kombajn. Toto je najbežnejší stroj na zber bobúľ používaný mnohými záhradníkmi. Tieto modely sú vybavené malými motormi zodpovednými za fungovanie panvy, ktorá otriasa zrelými čučoriedkami. Majú tiež vstavané malé poháre na skladovanie čučoriedkového ovocia.
 • Automatické zariadenie. Najdrahšie a najjednoduchšie sa používa. Navonok sa tieto zariadenia podobajú zberačom, pomocou ktorých zbierajú zrno z polí. Jediným veľkým rozdielom je, že zberače čučoriedok nemajú výkopy alebo šikmé hrany.

Podobné návrhy

Rôzne nástroje sa môžu použiť ako analógy zariadení na zber zrelých bobúľ. Zároveň môžu vyzerať odlišne a majú jednoduché aj zložité vzory. Medzi najjednoduchšie možnosti zberu patrí bežná lopatka s malými zubami na prednej hrane. Tento kopček je obľúbený medzi záhradníkmi pre jeho ľahké použitie.

Kombajn (zberač bobúľ)

Existujú aj niektoré domáce modely, ktoré dokonale vyvážia funkčnosť, lacnosť a jednoduchosť. Takéto zariadenia na zber zrelých čučoriedok a čučoriedok sa najčastejšie vyrábajú zo šrotu. Tieto nástroje však majú určité nevýhody. Za hlavnú nevýhodu sa považuje nestabilita, pretože väčšina domácich kombinácií sa rýchlo rozpadá.

Potrebné náradie a materiály

Predtým, ako vytvoríte dobrý a spoľahlivý kontajner na zber čučoriedok, musíte zistiť, aké materiály a nástroje sa vám hodia, aby ste túto prácu vykonali.

Z materiálov a nástrojov budete potrebovať:

 • Oceľové plechy. Oceľové plechy sa používajú na vytvorenie pevného rámu alebo na vytvorenie nádoby na zberané bobule. Na tento účel sa odporúča používať nové a nepoškodené plechy.
 • Železný drôt. Obracače, ktoré sú zodpovedné za zber bobúľ, musia byť vyrobené z drôtu. V takom prípade je lepšie ich vyrobiť zo silných kolíkov, ktoré sa pri kontakte s povrchom zeme nebudú ohýbať. Dĺžka kolíkov by mala byť najmenej 10-15 centimetrov.
 • Preglejka alebo plast. Aby nedošlo k poškodeniu bobúľ počas procesu zberu, telo je obalené plastom alebo drevom. Niektorí záhradníci obaľujú zariadenie na zber čučoriedok so zvyškami z plastových fliaš alebo kanistrov vlastnými rukami.
 • Spojovacieho materiálu. Na upevnenie častí kombajnu sa používajú skrutky, klince alebo svorníky.
 • Vŕtať. Tento nástroj je potrebný na vytvorenie montážnych otvorov.
 • Kladivo. Môže byť potrebné, ak bude teleso kombajnu obalené preglejkou.

Domáce zberače bobúľ

Vytvorenie takéhoto zariadenia vlastnými rukami

Stroj na zber plodov čučoriedok sa vyrába v niekoľkých fázach:

 • Vytvorenie schematického nákresu. Najprv sa vytvorí diagram s presnými rozmermi všetkých konštrukčných prvkov.
 • Tvorba korpusu. V procese výroby puzdra budete musieť odrezať plech.
 • Robiť hrebeň. Ak si chcete vytvoriť svoj hrebeň na zber bobúľ, budete musieť rezať vopred pripravené kovové tyče. Nemali by byť dlhé, ale krátke vetvičky bobúľ sa ľahko neodlomia.
 • Pripevnenie škrabky k telu. Vytvorený hrebeň sa musí pripevniť na prednú stranu tela kombajnu. Toto sa vykonáva pomocou silných upevňovacích skrutiek.
 • Rukoväť vytvorenia. Na vyzdvihnutie čučoriedok pomocou rukoväte môžete použiť oceľovú rúrku alebo kovovú platňu. Materiál je zložený tak, aby mu dal tvar kľučky a bol priskrutkovaný k hornej časti konštrukcie.

Je mechanizovaný zber bobúľ škodlivý pre kríky?

Mnoho ľudí sa pýta, či zberač čučoriedok môže poškodiť zrelé bobule. Niektorí ľudia si myslia, že kombajn s hrebeňom nemôže poškodiť kríky, to však nie je tento prípad. Dokonca aj kvalitné modely kombajnov môžu poškodiť konáre a plodiny.

zber lesných plodov

Výrobky s veľkými rozmermi najviac poškodzujú. Vyberajú nielen zrelé bobule, ale aj listy a mladé krehké konáre, ktoré spolu so žatvou idú do odmerky zozbieraného ovocia. Z tohto dôvodu záhradníci odporúčajú na zber bobúľ používať kompaktné modely kombajnov s malými čepeľami alebo vedierkami.

Najčastejšie sú bobule poškodené, ak používate kombináciu bezstarostne.Všetky poškodené plody sa nalejú do pohára a zakryjú sa cukrom, až kým sa nezačnú zhoršovať.

záver

Mnoho ľudí, ktorí pestujú bobule na záhrade, chce uľahčiť zber zrelých plodín. Často na to používajú špeciálne kombajny, pomocou ktorých môžete zbierať čučoriedky za 5 až 10 minút. Pred použitím týchto zariadení sa musíte zoznámiť s ich odrodami a zistiť, ako si sami vyrobiť zberač bobúľ.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica