Výsadba, pestovanie a starostlivosť o rakytníka morského na otvorenom poli

Záhradníci majú záujem o výsadbu a starostlivosť o rakytníka morského na otvorenom poli. Aby ste získali stabilnú úrodu, musíte ju najprv správne zasadiť. Kvalitné bobule sa rodia iba na zdravých kríkoch. Po vysadení hry je pravdepodobné, že letný obyvateľ nebude čakať na veľké a sladké ovocie. A chuť a šťavnatosť bobúľ závisí od následnej starostlivosti.

Ako si vybrať zdravé sadenice

Pri kúpe sadenice s otvoreným koreňovým systémom by ste mali venovať pozornosť stavu koreňov. Mali by byť žltohnedej farby. Navyše, jeden (centrálny) koreň je dobre vyvinutý. Je obklopený formovanými vláknitými koreňmi.

Pri nákupe sadenice s uzavretým koreňovým systémom nádobu prevráťte. Ak sú hroty koreňa svetlé a vyrastali cez otvory na odvod vody, rastlina ľahko zakoreňuje.

Nezabudnite skontrolovať zemnú časť rakytníka. Výhonky by mali byť dobre vyvinuté, vrcholy by mali byť neporušené.

Ako odlíšiť samca od rakytníka samičieho

Optimálny čas na postup je spiace obdobie rastliny. V tomto okamihu vyzerajú kríky inak. U žien sú obličky malé a pevne pritlačené k stonke. Sú pokryté iba 2 váhami. Samčie rastliny majú veľké zaoblené puky rozmiestnené od stoniek a konárov. Sú pokryté až 7 váhami.

Na samčích kríkoch sú listy ploché, zatiaľ čo samičie rastliny majú konkávny profil. Na jar sú ženské rakytníkové listy jasne zelené a samčie majú modrastý kvet. A samičie kríky kvitnú s malými žltými kvetmi, samčie kvety sú zeleno-strieborné.

zrelá rakytník

Výsadba sadeníc

Pred výsadbou rakytníka by sa mali prijať prípravné opatrenia. Rýchlosť adaptácie puzdra závisí od ich úspechu.

Požadovaná pôda

O aký druh pôdneho rakytníka miluje záhradkárov záujem. Rastlina v prirodzených podmienkach prináša ovocie pozdĺž brehov riek a potokov, uprednostňuje neutrálne alebo mierne zásadité pôdy s prímesou kamienkov alebo štrkov. Rovnaká pôda sa musí vytvoriť v mieste kríka.

zrelá rakytník

Optimálne miesto pre rakytníka

Pred výsadbou rastlín by ste mali pamätať na to, ako rastú na otvorenom priestranstve v prírodných podmienkach:

  1. Krík žije pozdĺž brehov nádrží, vyberá miesta dokonale osvetlené slnkom. A na mieste by ste jej mali poskytnúť najslnečnejšie a najteplejšie miesto.
  2. V oblasti, kde sa má rakytník rakytnatý vysádzať, by podzemná voda nemala ležať príliš blízko: korene rastliny netolerujú vlhčenie. Koreňový systém rastliny však zriedka preniká do hĺbky viac ako 40 - 50 cm, preto je povolená prítomnosť podzemnej vody vo vzdialenosti 60 cm alebo viac od povrchu.
  3. Krík netoleruje chladné zimné vetry. Mal by sa umiestniť do vidieckeho domu na chránenom mieste: na južných stranách budov.
  4. Rastlina má šíriaci sa koreňový systém, ktorý je plytký (40 - 50 cm). Preto sú kríky alebo kvety vysadené v okolí vnímané ako utláčatelia.
  5. Rakytník je plodina opeľovaná vetrom. Samčia rastlina je umiestnená na náveternej strane a samičia rastlina na záveternej strane.

zrelá rakytník

Niektorí záhradníci pestujú kríky po obvode pozemku, za budovami.

Dátumy vylodenia

Odporúča sa zasadiť rakytník rešetliakový skoro na jar (hneď ako sa pôda zahreje) a na jeseň (3 týždne pred začiatkom mrazu). Počas výsadby na jar sú kríky zatienené 2-3 týždne, na jeseň sú všetky listy odstránené kvôli lepšiemu prežitiu.

Výsadbové vzory a hĺbka

Na záhrade pre 1 samčiu rastlinu sa odporúča pestovať 5-8 samíc kríkov. Rakytník by sa nemal pochovávať: od koreňového goliera po úroveň zeme by mal byť 5 až 7 cm Pri umiestňovaní by vzdialenosť medzi kríkmi mala byť najmenej 3 m. Je to potrebné na zabezpečenie dostatočného priestoru pre výživu rastlín.

výsadba rakytníka

Čo sa dá zasadiť pri rakytníku

Krík netoleruje susedov: jeho koreňový systém je plytký, plytký. A koruna kríky sa šíri dosť, zatieňuje všetko okolo. Kruhy kufra však môžu byť uzavreté. Pravidelne upravený, upravený trávnik pod rakytníkom vyzerá krásne.

Pokyny na pristátie krok za krokom

Na rýchle prežitie musia byť mladé kríky rakytníka rakytníka náležite vysadené. Ako postupovať:

  1. Pripravte pristávaciu jamu vopred. Vykopte jamu 0,4 x 0,4 x 0,4 m. Vyťaženú zeminu zmiešajte so zrelým kompostom alebo humusom. Po 2 až 3 dňoch pridajte draslík a fosfor a vložte ich späť do jamy. Zakryte preglejkou navrchu (aby sa zabránilo erózii zrážkami).
  2. Vykopajte výsadbovú dierku. Do závesu vložte závlačku, aby ste zviazali rastlinu.
  3. Potom jemne narovnajte korene, vložte do otvoru morskú rakytku, zakryte ju zeminou a tlakom. Venujte pozornosť polohe koreňového goliera: mala by byť 5 - 7 cm nad zemou.
  4. Zasadené kríky hojne zalejte vodou a mulčujte kruh kmeňa.

zrelá rakytník

Pri pestovaní na jar pestujte výsadbu 3-4 dni.

Starostlivosť o mladé a dospelé stromy

Pestovanie rakytníka je jednoduchá záležitosť. Rastlina je dosť nenáročná. Z potrebných opatrení - včasné prerezávanie. Je potrebné získať veľké bobule. Doma, pri odrode rakytníka rešetliakového sa odporúča kŕmenie a zalievanie počas dlhodobého sucha.

Vrchný dresing

Rakytník rešetliakový môžete pestovať bez ďalšieho hnojenia. Ale hnojenie zvyšuje výnosy.

Ako oplodniť rakytníka

Odporúča sa hnojiť rakytníka reálneho pomocou kompletného minerálneho hnojiva: dusíka, fosforu a draslíka. Dusík je obsiahnutý v humuse alebo komposte (vždy zrelý). Rastliny fosforu a draslíka sa získavajú z kostnej múčky alebo preosiateho popola z pece.

Fosfor a draslík

Záhradníci, ktorí si neželajú kompostovanie zvyškov rastlín alebo nemajú rúru, si môžu kúpiť hotové hnojivá a aplikovať ich podľa pokynov výrobcu.

Hnojenie po výsadbe

Správne vysadená mláďa rakytníka je výživná počas nasledujúcich 3 rokov. Nevyžaduje ďalšie kŕmenie.Krava by sa mala pravidelne kŕmiť od 4. roku života na záhrade. Na jar je potrebný dusík a na jeseň hnojivá fosforu draselného. Odporúča sa (šetriť čas) používať plné minerálne hnojivá.

Podmienky a technológia sezónneho kŕmenia

Na jar je potrebné pridať dusík rýchlosťou 1 vedro humusu pod 1 dospelý ker a distribuovať ho do celého kruhu kmeňa. Na začiatku leta sa odporúča kŕmiť rastliny hnojivom fosforečnanu draselno-fosforečného podľa pokynov.

Fosfor a draslík

V októbri až novembri sa odporúča aplikovať zložité jesenné hnojivo: pomôže Bushovi ľahko prezimovať.

Pravidelnosť zavlažovania

Rastlina nemusí byť napojená často. Poskytuje sa samotná vlhkosť. Mladé kríky vysadené na jar však v lete potrebujú pravidelnú zálievku. V takom prípade by ste sa mali riadiť nasledujúcimi pravidlami: navlhčite kruh kufra až po úplnom vyschnutí.

Mulčovanie pôdy

Mnoho záhradkárov uprednostňuje pestovanie rakytníka rešetliakového v trávnatých oblastiach. V tomto prípade hrá obyčajná trávová tráva úlohu kompostu. Mladé rastliny však vyžadujú mulčovanie kmeňa kmeňa. Na mulčovanie je vhodná suchá pokosená tráva, zhnité piliny, neutrálna rašelina.

zrelá rakytník

Ak si pestovateľ želá použiť čerstvé piliny alebo hobliny, odporúča sa, aby boli riadne napojené roztokom močoviny. Zabráni sa tak úniku hodnotného dusíka z pôdy.

Kedy a ako transplantovať dospelých kríkov rakytníka

Dospelé kríky netolerujú dobre. Záhradník strávi energiu vykopávaním rastlín, ktoré majú rozsiahly koreňový systém. Korene však budú stále poškodené. Zrelé kríky vysadené na novom mieste najčastejšie umierajú. Dospelý ker je vykopaný iba vtedy, ak si záhradník želá rozmnožovať rastlinu. V tomto prípade je zdravá časť s rozvinutým koreňovým systémom odrezaná. Trochu sa vysadí na nové miesto.

Existuje ľahší spôsob, ako uložiť obľúbený krík: odrezky z koreňov rastlín zo starej rastliny.

Schéma rezania a technológia

Rakytník sa začína formovať ihneď po zakorenení. Záhradník sa musí rozhodnúť, ako bude pestovať: stonkou alebo kríkom.

Fosfor a draslík

V prvom prípade sa v prvom roku vyberie priama centrálna vetva a všetky ostatné sa vymažú. Budúci rok sa všetky vetvy odrežú vo výške 60 cm a potom (v treťom roku) sa skrátia 2-3 silné vetvy, ostatné sa odstránia. V 4. roku sa orezávanie predchádzajúceho roku opakuje.

Pri pestovaní rakytníka morského ako kríka sa vyberú 3 až 4 silné vetvy, ostatné sa vypnú. Následne sa každý rok ponechá 6-7 vetiev, staré sa vyrezajú.Sanitárne prerezávanie sa odporúča podľa potreby, najmenej však dvakrát ročne.

Príprava kultúry na zimu

Ker nevyžaduje osobitnú starostlivosť, ale pre úspešné zimovanie mladej rastliny môžete izolovať kmeň kmeňa suchými listami alebo rašelinou. Včasné jesenné kŕmenie zvýši zimnú odolnosť rastliny.

zrelá rakytník

Rysy ovocných drevín

Rastlina dostala svoje meno vďaka svetlým bobuľám, ktoré husto pokrývajú (lepkajú) trnité výhonky. Rastlina udržuje úrodu na konáre až do začiatku chladného počasia. Obchodovanie s ovocím sa však zhoršuje, keď dôjde k oneskorenému zberu.

opeľovače

Rakytník morský je rastlina opeľovaná vetrom. Počas kvitnutia sa peľ z kvetov samcov prenáša vetrom na pestrofarebné samičky. Ak v období kvitnutia nie je vietor, odporúča sa vykonať opeľovanie samé: vetva rezaná z mužskej rastliny sa musí držať nad samičím rakytníkom.

Keď rakytník rakytník začne kvitnúť a prinášať ovocie

Rakytník je rýchlo rastúca rastlina. Prvé plody divo rastúcich rastlín sa narodia v 2. roku života kríkov v záhrade. A v ktorom roku odrodový ker začne prinášať ovocie, chovatelia uvedú v opise rastliny.

zrelá rakytník

Podmienky dozrievania a zberu

Bobule sa zbierajú, keď dosiahnu farbu a veľkosť charakteristickú pre odrodu.Zvyčajne k tomu dôjde medzi koncom júla a koncom septembra. Zrelé bobule sú šťavnaté, majú hustú pokožku. Keď sú plody oddelené od vetiev, zachovávajú si svoju integritu. Bobule ukladajú maximálne množstvo cukrov a vitamínov.

Krík je odolný proti odlupovaniu ovocia. Oranžové bobule môžu ozdobiť vetvičky pred mrazom. Ale ich chuť sa zhoršuje: množstvo cukrov klesá, bobule začínajú kysať. Pokožka sa stáva tenšou, plody praskajú.Vysoko kvalitný zber sa nezískava z prezretého ovocia. Zber je preto potrebný včas.

Odtiene poľnohospodárskej technológie v rôznych regiónoch Ruska

Krík dobre rastie a prináša ovocie v rôznych oblastiach Ruska. Pri pestovaní moderných odrôd sa však odporúča vybrať tie, ktoré sa chovajú pre konkrétny región. Potom záhradník vždy získa bohatú úrodu.

zrelá rakytník

Moskovské predmestia

V 70. rokoch minulého storočia začali záhradníci v moskovskom regióne masívne rásť. O odrodách sa nehovorilo, všade rástla obvyklá rakytník. Podnebie a pôdy v tejto oblasti sú vhodné na kultiváciu rakytníka. V súčasnosti chovatelia vytvorili viac ako 60 odrôd, ktoré sú uvedené v štátnom registri a odporúčajú sa na pestovanie v tomto regióne.

Ural a Sibír

V Urale a na Sibíri sa vyskytujú húštiny rakytníka veľkého, takže miestni záhradkári radšej radšej vyberajú lesné bobule než výsadbu rastlín. Chovatelia však vytvorili nové odrody, ich vlastnosti sú lepšie ako vlastnosti divých. Záhradníci umiestňujú takéto kríky do krajiny. Pri výsadbe niekoľkých kultivovaných sadeníc, dievčat, je dovolené mať opeľovaného chlapca na opeľovanie.

zrelá rakytník

Pri výsadbe rakytníka rakytníkového by ste mali zvoliť druh vymedzený na Sibír alebo Ural. Taký ker ľahko vydrží zimy pri nízkych teplotách a silnom vetre. O kultivovanú rakytníkovú rakvu rastúcu v Urali a na Sibíri by sa malo starať podľa obvyklých pravidiel.

Stredný pruh

V strednom pruhu by sa mali vysádzať rovnaké odrody rakytníka rešetliakového ako v oblasti Moskvy. Rastlina prináša vynikajúce ovocie na východ a západ od Moskovskej oblasti. Odrody vytvorené pre regióny s teplým podnebím však v zime v zime zamrznú. Musia byť starostlivo zakryté v oblasti kmeňov kruhov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica